Opoczyńscy kryminalni zatrzymali oszustów - Informacje - Policja Łódzka

Informacje

Opoczyńscy kryminalni zatrzymali oszustów

Nawet do 5 lat pozbawienia wolności grozi dwóm zatrzymanym przez opoczyńskich kryminalnych mężczyznom, podejrzanym o przywłaszczenie powierzonych narzędzi budowlanych.Sprawcy działali na terenie woj. łódzkiego i świętokrzyskiego.Łączna suma strat wszystkich oszukanych właścicieli firm wyniosła prawie 20 tysięcy złotych.

Sprawa swój początek miała pod koniec grudnia 2020 roku kiedy to opoczyńska policja została powiadomiona przez jednego z lokalnych przedsiębiorców o popełnionym na jego szkodę przestępstwie przywłaszczenia  dwóch młotów udarowych oraz grotów metalowych. Łączna wartość strat firmy wyniosła 9 tysięcy złotych.

Policjanci od  dnia zawiadomienia skrupulatnie zaczęli  zbierać wszelkie informacje oraz dowody.

Mundurowi ustalili, że sprawcy  działali  wg jednego schematu. Udawali się do wypożyczalni sprzętu budowlanego, wybierali  najdroższe oferowane do wypożyczenia urządzenia, a następnie przywłaszczali powierzone im przedmioty. Pozyskany nielegalnie sprzęt wstawiali do lombardów na terenie kilku miast w województwie łódzkim oraz świętokrzyskim, okazując przy tym fałszywe dowody własności sprzętu.

Policjanci ustalili, że  pod koniec grudnia 2020 roku w podobny sposób zostali oszukani także przedsiębiorcy z kilku miejscowości w województwie świętokrzyskim oraz  Aleksandrowie Łódzkim. Łączna suma strat wszystkich oszukanych właścicieli firm wyniosła prawie 20 tysięcy złotych.

 Determinacja policjantów w namierzeniu sprawców przyniosła efekty. Podejrzani zostali ustaleni i zatrzymani. Okazali się nimi dwaj mieszkańcy powiatu koneckiego w woj. świętokrzyskim. Mężczyźni w wieku 34 oraz 43 lat. Młodszy z nich usłyszał zarzut przywłaszczenia powierzonej rzeczy, co zagrożone jest karą do 5 lat pozbawienia wolności. Starszy z mężczyzn odpowie za przestępstwo paserstwa, za które także  grozi  do 5 lat pozbawienia wolności. Sprawcy muszą się jednak liczyć z większym wyrokiem ponieważ obaj popełnili przestępstwa w warunkach recydywy. Wcześniej obaj byli już karani za podobne przestępstwa.

W takim przypadku sąd może wymierzyć karę przewidzianą za popełnione przestępstwo w wysokości do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę.

 

asp.szt. Barbara Stępień