Przypominamy o obowiązujących zasadach i konsekwencjach ich złamania
Niestety wciąż wszyscy zmagamy się z konsekwencjami pandemii. Działalność wielu gałęzi gospodarki jest znacznie ograniczona, a funkcjonowanie niektórych podmiotów gospodarczych w taki sposób, jak było to wcześniej, jest zakazane. Wszyscy ponosimy konsekwencje takiego stanu rzeczy i wszyscy mamy wpływ na to, jak długo to jeszcze potrwa. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie wprowadzonych ograniczeń, nakazów i zakazów. Osoby i podmioty, które świadomie i z premedytacją łamią te przepisy, muszą się liczyć z konsekwencjami, m.in. ze strony przedstawicieli Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Łódzcy policjanci, wspólnie z przedstawicielami Państwowej Inspekcji Sanitarnej, ubiegłej doby podjęli interwencję w dwóch restauracjach, w których pomimo obowiązujący obostrzeń, przyjmowani byli klienci. W trakcie kontroli, w lokalach znajdowali się klienci, którzy na miejscu konsumowali zakupione w restauracji posiłki. Za popełnione przez właścicieli lokalu wykroczenie, zostanie skierowany wniosek o ukaranie do sądu.
Przypominamy, że przedstawiciele służb sanitarnych posiadają uprawnienia, mające na celu dyscyplinowanie osób, czy podmiotów gospodarczych, które swoją działalnością narażają inne osoby na zakażenie koronawirusem oraz jego masowe rozprzestrzenienie się.
Przypominamy również, że w związku z powyższym, zgodnie z wciąż obowiązującymi przepisami:
- działalność placówek kultury, w tym m.in. teatrów, kin, muzeów, galerii sztuk, domów kultury, jest zawieszona;
- w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć maksymalnie 5 osób, a ich uczestnicy mają obowiązek zakrywania nosa i ust oraz zachowania 1,5 m odległości od innych osób;
- obowiązuje zakaz działalności takich miejsc, jak kluby nocne, dyskoteki i inne miejsca udostępnione do tańczenia;
- obowiązuje zakaz działalności stacjonarnej restauracji - możliwa jest jedynie realizacja usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos oraz w dowozie;
- ograniczone jest prowadzenie działalności hotelarskiej;
- zawieszona zostaje działalność basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness.
Organem wiodącym w zakresie prowadzenia kontroli tego typu podmiotów jest Państwowa Inspekcja Sanitarna. W sytuacjach, gdy rażąco zostaną naruszone przepisy dotyczące reżimu sanitarnego, przedstawiciele Państwowej Inspekcji Sanitarnej mają możliwość nałożenia kary w drodze decyzji administracyjnej do 30 tysięcy złotych. W zakresie prowadzonych kontroli i egzekucji obowiązujących przepisów, wsparcia inspektorom sanitarnym udzielają policjanci.
kom. Aneta Sobieraj