Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Wchodząc na zamarznięty zbiornik wodny zawsze ryzykujesz. To śmiertelne zagrożenie. Pamiętaj! Nie ma bezpiecznego lodu.

Powstała na zbiornikach wodnych pokrywa lodowa może być śmiertelnie niebezpieczna.Pamiętaj! Lód w ciągu doby ulega ciągłym zmianom, nigdy nie ma takiej samej grubości na całym zbiorniku wodnym.Każde wejście bez asekuracji i odpowiedniego sprzętu, na zamarznięty zbiornik wodny jest ryzykowne.

Najrozsądniej jest  zwyczajnie nie  wchodzić na zamarznięte zbiorniki wodne. Niestety wiele osób ryzykuje i naraża się na poważne niebezpieczeństwo. Dlatego przedstawiamy kilka zasad, o których warto pamiętać jeśli już zdecydujemy się aby wejść na zamarznięty zbiornik wodny.

  • zawsze informujmy bliskich dokąd  idziemy oraz kiedy planujemy wrócić

  • w przypadku załamania lodu starajmy się zachować spokój i próbujmy wzywać pomocy. Najlepiej połóżmy się płasko na wodzie, rozłóżmy szeroko ręce i starajmy się wpełznąć na lód. Należy poruszać się w kierunku brzegu, leżąc cały czas na lodzie.

  • kiedy zauważymy osobę tonącą, nie biegnijmy w jej kierunku! Pamiętajmy, że pod nami również może załamać się lód.

  • nie wolno też podchodzić do przerębla w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększamy w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się pod ratującym. Najlepiej próbować podczołgać się do tonącego.

  • jeśli w zasięgu ręki mamy długi szalik lub grubą gałąź, spróbujmy podczołgać się na odległość rzutu i starajmy się podać poszkodowanemu drugi koniec,

  • zanim sami spróbujemy udzielić poszkodowanemu pomocy, jak najszybciej poinformujmy o wypadku najbliższą jednostkę policji lub straży pożarnej,

  • po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do ciepłego pomieszczenia.

asp.szt. Barbara Stępień