Przed nami ogólnopolskie działania „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego”
22 stycznia br. w woj. łódzkim policjanci ruchu drogowego przeprowadzą ogólnopolskie działania pod nazwą „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego”. Mimo, że nadrzędnym celem działań jest troska o bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów i motorowerzystów, funkcjonariusze zwrócą uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem.
Celem policyjnych działań „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego” jest troska o bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów i motorowerzystów – tych użytkowników dróg, których w przeciwieństwie do kierujących samochodami, nie chroni chociażby karoseria pojazdu, czy pasy bezieczeństwa. W ramach realizowanych działań funkcjonariusze zawsze zwracają szczególną uwagęna zachowania kierujących autami wobec pieszych, użytkowników rowerów i motorowerów. Nadzorem objęte są miejsca, które są szczególnie niebezpieczne i w których często dochodzi do wypadków z ich udziałem.
Przypominamy!
Każdy uczestnik ruchu drogowego powinien mieć świadomość, że może zostać niezauważony na drodze przez innego uczestnika ruchu. Tym samym sposób poruszania się po jezdni powinien być dostosowany do warunków ruchu, zmniejszając ryzyko wypadku.
Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność, w tym zmniejszać prędkość i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ponadto, jeśli skręca w jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.
Kierującemu pojazdem zabrania się w szczególności:
- wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany;
- omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.
Niezależnie od pory roku niechronieni uczestnicy ruchu powinni być dobrze widoczni dla kierujących pojazdami. Stąd też niezbędne jest, aby piesi nosili elementy odblaskowe, szczególnie w miejscach, gdzie wymagają tego przepisy, czyli po zmierzchu na drodze poza obszarem zabudowanym
Pamiętajmy!
Partnerstwo na drodze, stosowanie się do przepisów ruchu drogowego, prowadzi do zwiększenia także naszego bezpieczeństwa. Tylko od początku roku na terenie woj. łódzkiego w rejonie przejść dla pieszych doszło do 20 zdarzeń, w których 11 osób odniosło obrażenia a 2 poniosły śmierć.
Apelujemy o rozsądek.
Adam Kolasa