Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Obchody 81. rocznicy Zbrodni Katyńskiej

5 marca 2021 roku inspektor Dariusz Matusiak Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi na czele delegacji łódzkiego garnizonu policji wziął udział w obchodach 81. rocznicy Zbrodni Katyńskiej.

W piątek, 5 marca 2021 roku w Łodzi odbyły się uroczystości związane z upamiętnieniem 81. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. W uroczystościach wziął udział Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, Wicewojewoda Łódzki Karol Młynarczyk, Przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Marcin Gołaszewski, dyrektor Muzeum Katyńskiego Sławomir Frątczak oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. z prezesem Jarosławem Olbrychowskim na czele. Z powodu pandemii łódzki garnizon policji reprezentowała kilkuosobowa delegacja z pocztem sztandarowym Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. Na czele delegacji policyjnej stanęli Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi inspektor Dariusz Matusiak oraz nadkomisarz Radosław Włodarek Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej KWP w Łodzi. W południe w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Łodzi odprawiono mszę świętą w intencji Ojczyzny. Następnie uczestnicy przeszli do nawy świątyni, gdzie przy tablicy upamiętniającej funkcjonariuszy II RP złożyli kwiaty oraz zapalili znicze. Podczas uroczystości Minister Kasprzyk uhonorował medalem „Pro Patria” członków Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939” szczególnie zasłużonych w rozpowszechnianiu wiedzy o losach przedwojennych policjantów – ofiarach sowieckiego reżimu. Następnie Jarosław Olbrychowski prezes Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. wręczył Panu Ministrowi pamiątkowy medal stowarzyszenia.

Przypomnijmy: stowarzyszenie "Rodzina Policyjna 1939 r." jest organizacją, która zrzesza członków rodzin przedwojennych Policjantów, którzy w większości zostali zamordowani w 1940 roku przez NKWD. Celem działania Stowarzyszenia – obok integracji środowiska rodzin policjantów poległych w czasie II Wojny Światowej – jest przyczynienie się do poznania historii Policji Państwowej, szczególnie na terenie województwa łódzkiego; ukazanie społeczeństwu prawdy o patriotycznych działaniach policjantów w tamtym okresie oraz właściwe upamiętnienie ich czynów, aby pozostawić prawdę o nich w pamięci następnych pokoleń.

Radosław Gwis

  • Uroczystości katyńskie, msza święta w kościele.
  • Uroczystości katyńskie, minister Kasprzyk dekoruje medalem członka stowarzyszenia.
  • Uroczystości katyńskie, minister Kasprzyk i inspektor Matusiak.
  • Uroczystości katyńskie, przemowa ministra Kasprzyka.
  • Uroczystości katyńskie, poczet sztandarowy policji i warta honorowa przy tablicy upamiętniającej Zbrodnię Katyńską.
  • Uroczystości katyńskie, krótka przemowa inspektora Matusiaka.
  • Medal upamiętniający 80. rocznicę Zbrodni Katyńskiej.
Powrót na górę strony