Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci wyczuli w bmw zapach marihuany

Za posiadanie środków odurzających odpowie 27-latek z Rawy. Mężczyzna wpadł w ręce mundurowych podczas kontroli drogowej. Grozi mu kara do trzech lat pozbawienia wolności.

W sobotnią noc, 6 marca 2021 roku , w Rawie Mazowieckiej policjanci zatrzymali do kontroli bmw. Z wnętrza pojazdu funkcjonariusze wyczuli charakterystyczną woń przypominającą marihuanę. Kierowca oświadczył, że przed jazdą zapalił ,, skręta”. Jak się okazało, mężczyzna miał przy sobie pięć foliowych woreczków z białym proszkiem. Badanie narkotestem wykazało, że zabezpieczony proszek to amfetamina. Policjanci przeszukali również miejsce zamieszkania kierowcy, gdzie znaleźli dodatkowo 15 gramów suszu marihuany. Za posiadanie narkotyków grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności.

Zatrzymanemu pobrano również krew do badania na zawartość środków odurzających aby ustalić czy prowadząc samochód znajdował się pod wpływem nielegalnych substancji. W przypadku stwierdzenia, że prowadził pojazd znajdując się pod wpływem środków odurzających podejrzanemu grozić będzie dodatkowo kara do dwóch lat pozbawienia wolności i zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

 

Prowadzenie pojazdu pod wpływem narkotyków

Kierowanie pojazdem pod wpływem narkotyków jest zabroniona, podobnie, jak  pod wpływem alkoholu, zachowanie to może zostać zakwalifikowane zarówno jako wykroczenie, jak i przestępstwo, w zależności od tego czy kierowca prowadził pojazd w stanie po użyciu środka odurzającego, czy pod jego wpływem. Decydujące znaczenie ma tu stężenie narkotyku w organizmie i jego wpływ na układ nerwowy, co oceniane jest przez wykwalifikowanych w tym zakresie biegłych. Najbardziej wiarygodnym badaniem jest pobranie krwi od kierowcy na zawartość środków odurzających.

Kara za prowadzenie pojazdu pod wpływem narkotyków

W przypadku, kierowanie pod wpływem narkotyków zostanie zakwalifikowana jako wykroczenie, sprawcy grozi areszt lub kara grzywny wynosząca  do nawet 5000 zł.

Dodatkowo kierowcy grozi zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych przez czas od 6 miesięcy do 3 lat.

Jeśli jednak prowadzenie pojazdu pod wpływem narkotyków zostanie uznane za przestępstwo, kary są dużo surowsze. Może to być grzywna, kara ograniczenia wolności, albo pozbawienia wolności do lat 2. Oprócz tego orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów na okres nie krótszy niż 3 lata.

Jeśli jednak kierowca jadący pod wpływem narkotyków był wcześniej karany za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, albo za niektóre z przestępstw przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, kara na niego nałożona wyniesie od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Zatrzymanie uprawnień do prowadzenia pojazdów może być w tym przypadku nawet dożywotnie.

Znacznie poważniejsze konsekwencje niesie ze sobą sytuacja, w której kierowca jadący pod wpływem narkotyków spowoduje wypadek, doprowadzi do katastrofy w komunikacji lub sprowadzi bezpośrednie niebezpieczeństwo takiej katastrofy.

W takich przypadkach najniższa kara, jaką może orzec sąd, to kara przewidziana za te przestępstwa podwyższona o połowę.

Z kolei jeżeli kierowca będąc pod wpływem narkotyków spowoduje wypadek, którego następstwem jest ciężki uszczerbek na zdrowiu bądź śmierć innej osoby, minimalna możliwa do orzeczenia kara wynosi 2 lata pozbawienia wolności, a maksymalną podwyższa się do lat 12. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • policjant ważący marihuanę w koszuli w kratę czerwoną na ręce odblask z napisem policja
    zdj. archiwalne
Powrót na górę strony