Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjantka i ratowniczka medyczna w akcji – a Ty potrafisz udzielać pierwszej pomocy?

Nie trzeba nikogo przekonywać jak ważny jest czas w walce o ludzkie życie i jak ważna jest pierwsza pomoc w przypadku ofiar zdarzeń drogowych. Na miejscu wypadku, znalazła się st. sierż. Barbara Miklaszewska - policjantka Oddziału Prewencji Policji w Łodzi, która pełni służbę w Zespole Medycznym.

3 września 2021 roku około godziny 11.00 na ulicy Kasprzaka w Łodzi doszło do potrącenia starszej kobiety. Policjanci, w rozmowie z pieszą i kierującym autobusem ustalili, że 81-latka przechodziła jezdnię w miejscu niedozwolonym kierując się do przystanku komunikacji miejskiej. W tym czasie kierujący autobusem, po wymianie pasażerów, ruszył w kierunku centrum i wówczas doszło do zdarzenia. W wyniku wypadku piesza doznała obrażeń głowy i poważnego urazu nogi. Bardzo krwawiła.

Na ten wypadek najechała, w czasie wolnym od służby, st. sierż. Barbara Miklaszewska - policjantka Oddziału Prewencji Policji w Łodzi i ratowniczka medyczna. Bez chwili wahania ruszyła z pomocą. Przy rannej znajdowali się już inni świadkowie zdarzenia, którzy wstępnie próbowali zaopatrzyć rozległą ranę podudzia. Ze względu na krwotok została założona improwizowana opaska uciskowa z paska od spodni jednego ze świadków zdarzenia. W oczekiwaniu na przyjazd zespołu ratownictwa medycznego policjantka zebrała wywiad medyczny od poszkodowanej i zaopatrzyła ranę diagnozując złamanie otwarte z krwotokiem tętniczym. Cały czas prowadziła ucisk na tętnicę udową. Przydatne okazały się opatrunki z apteczek samochodowych. Seniorkę przekazała zespołowi ambulansu a następnie dalej uczestniczyła przy kolejnych czynnościach już w karetce polegających m.in. na założeniu stazy taktycznej, przetoczeniu płynów infuzyjnych, monitorowaniu itd. 81-latka trafiła na czas do szpitala.

Każdy z nas może stać się uczestnikiem lub świadkiem zdarzenia drogowego. Przypominamy absolutne ABC postępowania na miejscu takiego zdarzenia:

  • Zabezpieczenie miejsca wypadku (bezpieczeństwo własne, osób poszkodowanych i świadków zdarzenia). WAŻNE
  • Ocena miejsca zdarzenia, liczba poszkodowanych i ich stan.
  • Wezwanie służb medycznych/ numer 112.
  • Udzielenie pierwszej pomocy: krwotoki, nagłe zatrzymanie krążenia, dalsze obrażenia.
  • Monitorowanie poszkodowanych do czasu przyjazdu służb.
  • Przekazanie poszkodowanych i pomoc służbom

mł. insp. Joanna Kącka

  • Kobieta w stroju ratownika medycznego.
Powrót na górę strony