Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Seniorze chroń swoje oszczędności - dzielnicowi dbają o bezpieczeństwo mieszkańców

Piotrkowscy dzielnicowi spotkali się z seniorami Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Spotkanie profilaktyczno-edukacyjne miało na celu zwiększenie świadomości osób starszych na temat działalności przestępców, którzy wykorzystując coraz to nowsze metody wyłudzają pieniądze. Seniorzy padają też ofiarami kradzieży we własnych domach, tracąc niejednokrotnie dorobek całego życia.

5 października 2021 roku piotrkowscy dzielnicowi odwiedzili seniorów w świetlicy osiedlowej , gdzie cyklicznie spotykają się członkowie Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Niestety, na terenie całego Kraju zdarzają się sytuacje oszustw, wyłudzeń i kradzieży popełnianych na szkodę osób starszych. Policyjne apele sprawiają, że coraz więcej seniorów jest czujnych i orientując się w porę, że mają do czynienia z przestępcą nie padają ich ofiarom. Piotrkowscy dzielnicowi podczas spotkania omówili wachlarz metod , którymi posługują się przestępcy ,, zasadzający" się na majątki seniorów. Najbardziej znana metoda ,, na wnuczka" nadal bazuje na wrażliwości osób starszych. Oszuści najczęściej podają się za członka rodziny, który pilnie potrzebuje chwilowego wsparcia finansowego gdyż został zatrzymany przez policję. Inną często stosowaną legendą jest podawanie się za policjanta. W tym przypadku oszuści wciągają ofiarę w działania policyjne, które mają na celu złapanie oszustów, ale potrzebują do tego ,, przynęty" w postaci pieniędzy, czym większej kwoty tym lepiej.

- Pamiętajmy, że policja NIGDY nie posługuje się w swoich działaniach pieniędzmi osób postronnych i takowych nie żąda.

- W przypadku rozmowy z ,,policjantem" zawsze możemy zadzwonić na numer alarmowy 112 i potwierdzić słowa ,, oficera".

- Pamiętajmy, żeby zawsze przy tego typu telefonach samemu oddzwonić do członka rodziny na jego numer telefonu i potwierdzić wcześniejszą rozmowę.

-Oszuści zawsze starają się aby ofiara nie rozłączyła się i była z nimi cały czas w kontakcie telefonicznym. W ten sposób starają się zabezpieczyć przed ewentualnym sprawdzeniem przez ofiarę ich legendy

-Są seniorzy, którzy nie mają nawet bezpośredniego kontaktu ze sprawcą bo pieniądze zgodnie z jego instrukcją wyrzucają w reklamówce przez okno.

- Oszuści często posługują się książkami telefonicznymi, z których wybierają osoby o imionach często charakterystycznych dla osób starszych, następnie dzwonią na wybrany numer telefonu. Adres ofiary uzyskują podszywając się pod pracownika poczty, który chce zweryfikować dane adresowe przesyłki, która ma dotrzeć do wytypowanej osoby. Starsza osoba często sama podaje miejsce zamieszkania, wierząc, że rozmawia z pracownikiem urzędu pocztowego.

Prelegenci przestrzegali też seniorów przed oszustami podszywającymi pod np. przedstawicieli ośrodków pomocy społecznej, , pracowników spółdzielni mieszkaniowych, czy też innych instytucji zaufania społecznego, którzy wchodzą do mieszkania Jedna z tych osób zagaja seniora rozmową a druga sprawdza mieszkanie szukając pieniędzy czy wartościowych przedmiotów.

Seniorze pamiętaj, zanim wpuścisz do mieszkania nieznane osoby upewnij się czy faktycznie są to reprezentanci placówek , za których się podają. O pomoc poproś członka rodziny czy też sąsiada. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, nie otwieraj drzwi, poinformuj o tej sytuacji policję.

Seniorzy coraz chętniej korzystają z Internetu, zakładają konta na portalach społecznościowych korzystają z internetowych komunikatorów. Tutaj też widać aktywność przestępców. Fałszywe strony, podejrzane linki, zawierające treść chwytającą za serce na przykład informacje o porwaniu dziecka, mogą posłużyć przestępcom do wyłudzenia danych osobowych czy nawet przejęcia bankowego konta, wyłudzeń kodów BLIK. Dzielnicowi ostrzegali też swoich słuchaczy o fałszywych smsach z linkami do wykonania przelewu. Najczęściej takie wiadomości zawierają informację o konieczności dopłaty do rachunku za energię elektryczną, gaz czy też przesyłkę. Kliknięcie w link może spowodować przeniesienie do stron, które podszywają się pod stronę banku, a to już prosta droga do utraty zgromadzonych na nim środków.

Ostatnim punktem spotkania było rozmowy na tematy jakim zagrożeniem dla życia i zdrowia ludzkiego może być zażywanie substancji psychoaktywnych oraz stosowanie lekarstw sprzedawanych bez przepisu lekarza, również w sieci. Policjanci zaprezentowali walizkę edukacyjną zawierającą atrapy substancji psychoaktywnych oraz przedmioty do ich zażywania , konfekcjonowania i ukrywania.

Dagmara Mościńska

  • Dzielnicowa podczas spotkania z seniorami omawia metody działania oszustów
  • Dzielnicowa prezentuje seniorom zawartość walizki edukacyjnej
Powrót na górę strony