Jesień w pełni - uważajmy na dzikie zwierzęta na drodze !
Najwięcej zdarzeń z udziałem dzikich zwierząt na drogach dochodzi wiosną i jesienią. To właśnie w tych okresach zwierzęta migrują na znaczne odległości. Warto zatem pamiętać o zachowaniu ostrożności szczególnie na drogach prowadzących przez kompleksy leśne i nie bagatelizowaniu znaków ostrzegawczych przed dzikimi zwierzętami. Bądźmy czujni na drodze !!!
Jadąc przez lasy i szlaki wędrowne zwierząt, musimy być przygotowani na ewentualne wtargnięcie dzikiego zwierzęcia na jezdnię. Szczególną ostrożność zachowajmy nocą, kiedy wabione blaskiem świateł zwierzęta wychodzą z przydrożnych lasów. Powinno się przede wszystkim zachować odpowiednią prędkość, a w razie potrzeby użyć sygnału świetlnego lub dźwiękowego Policja apeluje, by nie lekceważyć znaku ostrzegawczego „zwierzęta dzikie”. Przestrzegajmy ograniczenia prędkości w tych miejscach oraz zachowajmy szczególną ostrożność i obserwujmy pobocze drogi. Ważne jest, aby na odcinkach dróg prowadzących przez leśne kompleksy zdecydowanie zdjąć nogę z gazu. Szczególnie o zmierzchu lub o świcie, gdy jest ograniczona widoczność i często występują zamglenia. Zwolnijmy, jeśli warunki panujące na drodze nie pozwalają bezpiecznie jechać z dozwoloną prędkością.
Co robić jeśli już do takiego zdarzenia dojdzie?
-zabezpieczyć miejsce zdarzenia,
-zjechać na pobocze i wystawić trójkąt ostrzegawczy,
- jeśli są osoby ranne, powinniśmy niezwłocznie udzielić im pomocy,
-każdorazowo, o miejscu i okolicznościach zdarzenia, należy powiadomić służby, korzystając z -numerów alarmowych – nawet jeśli szkody materialne są niewielkie i nie ma rannych,
-policjanci sporządzą dokumentację ze zdarzenia potrzebną ubezpieczycielowi i powiadomią osoby odpowiedzialne za zabranie zwierzęcia z drogi,
-nie można samemu przemieszczać, usuwać z jezdni potrąconego lub martwego zwierzęcia ani nawet go dotykać, może mieć wściekliznę lub nagle zaatakować.
podkom. Edyta Machnik