Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Sytuacja kryzysowa w Areszcie Śledczym

Przed główną bramą piotrkowskiego Aresztu Śledczego pojawia się grupa ludzi domagających się zwolnienia jednego z osadzonych. Są agresywni. Funkcjonariusze Aresztu Śledczego powiadamiają Policję. Mundurowi natychmiast wdrażają odpowiednie do sytuacji procedury. Tymczasem w budynkach aresztu wybucha pożar. To nie będzie zwykły dzień...

7 października 2021 roku około godziny 10.00 oficer dyżurny piotrkowskiej Komendy Policji został powiadomiony o pojawieniu się przed Aresztem Śledczym przy ulicy Wroniej grupy agresywnie zachowujących się demonstrantów. Domagali się uwolnienia jednego z osadzonych. Dyżurny na miejsce natychmiast wysyła policyjne patrole, by jak najszybciej zlikwidować zagrożenie. Dwie osoby z grupy protestujących podpalają budynki garaży na terenie obiektu, przerzucając przez mur środki palne. Kolejne materiały zapalające wywołują pożar budynku kuchni aresztu. Kiedy wydaje się, że nie może być gorzej w areszcie wybucha trzeci pożar a więźniowie zabarykadowują się. To oznacza, że współpracują z tłumem demonstrujących na zewnątrz. Piotrkowscy policjanci realizują procedury reagowania w zaistniałej sytuacji kryzysowej. Policyjne działania koncentrują się na izolacji terenu,zapewnieniu bezpieczeństwa osobom postronnym, zabezpieczeniu miejsca zdarzenia a przede wszystkim szybkiemu zatrzymaniu sprawców próbujących ,,odbić' więźnia. Na miejscu obok policjantów pojawiają się funkcjonariusze straży pożarnej, i przedstawiciele zarządzania kryzysowego. Funkcjonariusze aresztu wdrażają wewnętrzne procedury. Straż pożarna przeprowadza akcję gaśniczą. Na barkach wszystkich formacji spoczywa jak najszybsze opanowanie kryzysu. Muszą zmierzyć się z nim  w ekstremalnych warunkach. Policjanci legitymują osoby przed bramą aresztu i zatrzymują sprawcę, który ma przy sobie materiały pirotechniczne. Pożary zostają ugaszone a funkcjonariusze służby więziennej przywracają prawidłowe funkcjonowanie jednostki penitencjarnej.

Na szczęście to tylko scenariusz ćwiczenia obronnego prowadzonego przez funkcjonariuszy służby więziennej, policjantów, funkcjonariuszy straży pożarnej. Tego rodzaju działania maja na celu jak najlepsze zorganizowanie i współdziałanie służb. Wdrożenie procedur reagowania, zapewnienie prawidłowego obiegu informacji oraz szybka reakcja na zgłoszenie to tylko część policyjnych zadań.Dzięki takim ćwiczeniom mundurowi są coraz lepiej przygotowani do realnych zagrożeń.

Dagmara Mościńska

  • na zdjęciu widać policjantów na miejscu demonstracji przed aresztem śledczym
  • policjanci prowadzą  do radiowozu zatrzymanego przez nich  sprawcę podpalenia budynków aresztu śledczego
  • interwencja policjantów przed budynkiem aresztu śledczego
  • policjanci zakładają zatrzymanemu kajdanki
  • Policjanci przeszukują jednego z demonstrujących przed aresztem śledczym
Powrót na górę strony