Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

WAŻNE ZMIANY W PRZEPISACH RUCHU DROGOWEGO

Z początkiem czerwca 2021 roku weszły w życie przepisy dotyczące korzystania z hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego, w listopadzie przepisy te zostały uzupełnione przez przepisy regulujące dotyczące wymagań technicznych i niezbędnego wyposażenia hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego.

            1 czerwca 2021 roku zostały znowelizowane przepisy Prawa o ruchu drogowym. W kodeksie drogowym uregulowano prawnie  kwestię hulajnóg elektrycznych oraz urządzeń transportu osobistego, zmieniły się także  zasady pierwszeństwa pieszych poruszających się w obrębie przejść dla pieszych. Na początku listopada  weszły w życie przepisy dotyczące wymagań technicznych      i niezbędnego wyposażenia hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego.

            Nowe przepisy regulują wymiary tych urządzeń, wagę oraz ich wyposażenie. Wprowadzono między innymi:  obowiązkowe oświetlenie, sygnał ostrzegawczy i konstrukcyjne ograniczenie prędkości maksymalnej do 20 km/h. Zgodnie z nowymi przepisami długość hulajnogi elektrycznej lub urządzenia transportu osobistego (UTO) nie może przekraczać 1,4 m, natomiast szerokość       nie może być większa niż 0,9 m. Masa własna hulajnogi elektrycznej nie może przekroczyć 30 kg.

            Sprecyzowane również zostało obowiązkowe wyposażenie    hulajnóg elektrycznych:  

z przodu – co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej;
z tyłu – co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy czerwonej;
z boku – co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy białej lub żółtej samochodowej, widoczne po obu stronach;
co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec;
w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.
numer rozpoznawczy lub kod graficzny umożliwiający identyfikację hulajnogi elektrycznej, nadany i umieszczony przez producenta w sposób trwały na ramie lub innym podobnym podstawowym elemencie konstrukcyjnym;
podpórka lub podpórki zapewniające stabilne ustawienie hulajnogi elektrycznej na podłożu.

 

Nowe przepisy weszły w życie 2 listopada  2021 roku. 

 

asp sztab. Marzanna Boratyńska WRD KWP w Łodzi

 

 

  • trzy hulajnogi miejskie na tle policyjnego radiowozu
Powrót na górę strony