Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kontrole policji na przejazdach kolejowych

Pabianiccy policjanci kilka razy w roku prowadzą działania, których celem jest podniesienie świadomości o zagrożeniach wynikających z niewłaściwego zachowania na przejazdach kolejowych, minimalizacja liczby tragicznych zdarzeń oraz kształtowanie prawidłowych postaw zwiększających bezpieczeństwo. Takie akcje dedykowane są zarówno do kierujących, jak i pieszych.

25 stycznia 2022 roku funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego pabianickiej komendy monitorowali zachowania uczestników ruchu związane między innymi z wjazdem na przejazd pomimo włączonej sygnalizacji ostrzegawczej lub zamykających się rogatek. Działania prowadzone były w godzinach południowych na przejazdach kolejowych od ulicy Lutomierskiej do ul. Karniszewickiej w Pabianicach. Mimo wielu apeli mundurowych nie wszyscy mieszkańcy stosują się do obowiązujących przepisów. Podczas kontroli policjanci ukarali 5 osób, w tym wystawili trzy mandaty karne w wysokości 2.000 złotych za wjazd na tory przy zapalonym czerwonym świetle lub zamykających się zaporach, a także zastosowali 2 pouczenia. Podobne działania będą prowadzone cyklicznie na terenie podległym pabianickiej komendzie policji.

Przyczyną zdarzeń drogowych na przejazdach kolejowych jest często ignorowanie przepisów o ruchu drogowym i próba pokonania przejazdu przed zbliżającym się pociągiem mimo znaków „STOP” i sygnalizacji ostrzegawczej, omijanie zamkniętych półrogatek, a nawet przejeżdżanie pod zamykającymi się szlabanami. Dlatego apelujemy o rozsądek i szczególną ostrożność podczas przemieszania się przez przejazdy kolejowe.

Wskazówki i fakty dotyczące bezpieczeństwa

1. Pociągi mogą poruszać się w dowolnym kierunku i w dowolnym czasie. Czasami wagony są pchane przez lokomotywy zamiast być ciągniętymi.

2. Lokomotywa waży średnio 80 ton. To powoduje, że siła z jaką uderza lokomotywa w samochód jest proporcjonalna do siły z jaką samochód miażdży aluminiową puszkę. Wszyscy wiemy, co dzieje się z aluminiową puszką uderzoną przez samochód.

3. Pociągi mają zawsze pierwszeństwo przejazdu w stosunku do pojazdów ratunkowych, uprzywilejowanych, samochodów i pieszych.

4. Pociąg jest szerszy od rozstawu szyn około 1 metra z każdej strony. Jest to szczególnie ważne dla pieszych, którzy powinni zachować bezpieczną odległość od przejeżdżających pociągów.

5. Pociągi towarowe nie jeżdżą o stałych porach a rozkłady jazdy pociągów pasażerskich ulegają zmianie. Zawsze należy spodziewać się pociągu na każdym skrzyżowaniu drogi i linii kolejowej.

6. Dzisiejsze pociągi są cichsze niż kiedykolwiek, wiele z nich podczas jazdy nie wytwarza charakterystycznego stukotu. Pociąg jest zawsze bliżej i porusza się szybciej, niż myślisz.

7. Nie wolno chodzić po torach, jest to niezgodne z prawem i bardzo niebezpieczne. W momencie gdy maszynista widzi osobę przechodzącą przez tory w miejscu niedozwolonym lub pojazd na torach jest już za późno. Droga hamowania pociągu może wynieść nawet do 2 km, czyli mniej więcej tyle co długość 20 pełnowymiarowych boisk do piłki nożnej. Pociągi nie mogą się zatrzymać na tyle szybko, aby uniknąć kolizji.

8. Jeżeli widać jakiekolwiek elementy infrastruktury kolejowej (tory, rozjazdy) zawsze trzeba zakładać, że są one eksploatowane nawet jeśli pozornie wyglądają na opuszczone.

9. Pamiętaj, aby przekraczać tory kolejowe tylko na wyznaczonych przejściach lub przejazdach, przestrzegać wszystkich znaków ostrzegawczych i znajdujących się tam sygnałów.

podkom. Ilona Sidorko

Powrót na górę strony