Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczna jazda pod czujnym okiem policjantów

Jazda na hulajnodze i rowerze kojarzona jest przede wszystkim z dobrą zabawą. Jazda zachęca do aktywności na świeżym powietrzu, które są niezbędne dla zdrowia i dobrego samopoczucia zwłaszcza podczas słonecznych letnich dni. Łódzcy policjanci kontrolowali trzeźwość niechronionych uczestników ruchu drogowego oraz przypominali im jakie obowiązują zasady podczas jazdy na hulajnodze i rowerze.

29 i 30 czerwca 2022 roku funkcjonariusze Oddziału Prewencji Policji w Łodzi sprawdzali trzeźwość osób poruszających się jednośladami po ulicy Piotrkowskiej w Łodzi. Mundurowi przypominali, że jadąc hulajnogą lub rowerem jesteśmy niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego. Informowali jak bardzo ważne jest, aby osoby poruszające się na hulajnogach korzystały z właściwych części drogi.

Kierujący tym pojazdem jest obowiązany jechać drogą dla rowerów lub pasem ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. W przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów, powinien jechać po jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h. Podczas całodniowych działań stróże prawa nie ujawnili rażących naruszeń prawa. Drobne wykroczenia popełniane przez rowerzystów kończyły się w tych dniach pouczeniami.

Policjanci przypominają

Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego hulajnogą elektryczną jest dozwolone wyjątkowo. Tylko wtedy, gdy zgodnie z przepisami, pojazdy po jezdni poruszają się z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów. Hulajnogą elektryczną po chodniku należy jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu.

Uprawnienia do kierowania hulajnogą elektryczną

Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane będzie posiadanie tych samych uprawnień, co w przypadku kierowania rowerem, czyli karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie jest wymagany. Poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat będą mogły poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.

mł.asp. Kamila Sowińska

  • Policjanci sprawdzający trzeźwość kierującego hulajnogą.
  • Policjanci rozmawiają z kobietą, która jechała hulajnogą po ulicy Piotrkowskiej w Łodzi.
  • Policjanci zatrzymujący do kontroli mężczyznę jadącego rowerem.
  • Policjanci stoją przy radiowozie i obserwują niechronionych uczestników ruchu drogowego.
  • Policjanci sprawdzający trzeźwość kierującego rikszą.
  • Policjanci stoją przy radiowozie i obserwują niechronionych uczestników ruchu drogowego. Po prawej stronie zaparkowane hulajnogi.
Powrót na górę strony