Informacje

Oszustwo na zdalny pulpit. Ostrzegamy przed wizją szybkiego zysku!

Jedno kliknięcie w fałszywą stronę i wizja szybkiego zarobku przez zainwestowanie w kryptowalutę kosztowało mieszkańców powiatu opoczyńskiego utratę nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ostrzegamy przede wszystkim przed podejrzanymi firmami oferującymi obrót kryptowalutami. Działalność brokerska w tym zakresie powinna zbyć zarejestrowana w Polsce. Pamiętaj!

Opoczyńscy policjanci otrzymują zawiadomienia od mieszkańców powiatu o utracie od kilku do nawet stu tysięcy złotych. Każda z pokrzywdzonych osób, w Internecie natrafiła na stronę, z której wynikało, że informacje o ofercie inwestycji finansowej będzie można uzyskać po wypełnieniu formularza kontaktowego. Jeszcze tego samego dnia do zainteresowanych osób, dzwoniły osoby, które podawały się za konsultantów finansowych „opiekunów brokerskich”, specjalizujących się w inwestowaniu w kryptowaluty. W każdym przypadku oszuści polecali, aby zainstalować na swoim komputerze "niezbędny" do obsługi program. Taki program to nic innego jak zdalny pulpit, dzięki temu fałszywy analityk uzyskał nieograniczony dostęp do wszystkich danych - w tym kont bankowych. Mieszkańcy powiatu opoczyńskiego stracili od kilku do nawet stu tysięcy złotych.

Niemal każdego dnia opoczyńska policja otrzymuje tego rodzaju zgłoszenia. Przestępcy podszywają się pod znajomych na popularnym serwisie społecznościowym, prosząc o przesłanie przy użyciu opcji BLIK pieniędzy potrzebnych na „nagłą sytuację życiową”, udają kupujących na aukcjach sprzedażowych czy podszywają się pod analityków finansowych. Pokrzywdzeni tego rodzaju przestępstwem to często osoby w średnim wieku, które powinny być dość dobrze zorientowane w kwestii płatności internetowych, a mimo to oszustom udaje się ich okradać.

Ostrzegamy przede wszystkim przed zagranicznymi firmami oferującymi handel kryptowalutami. Działalność maklerska, brokerska w tym zakresie powinna zbyć zarejestrowana w Polsce w ewidencji działalności gospodarczej i poprzedzona uzyskaniem zezwolenia od Komisji Nadzoru Finansowego.

Zanim zaczniemy inwestować warto zapoznać się ze wszystkim zasadami, jakie dotyczą tego typu działalności. Rzekome ułatwienia w inwestowaniu na tych rynkach wykorzystują przestępcy, którzy oferują pośrednictwo w takich inwestycjach. Sprawdźmy czy z takim „brokerem” jest możliwy kontakt realny. Czy ma swoje biuro, czy można sprawdzić jego działalność. Nie dajmy się nabrać nieznanej osobie na wizję szybkiego zysku.

Należy pamiętać, że inwestując można dużo zyskać, ale też można wszystko stracić! Szczególnie kiedy swoje oszczędności powierzamy zupełnie obcej osobie i to tylko na podstawie niesprawdzonej strony internetowej.

Działaj rozsądnie. Nie ulegaj złudnym wizjom dużego i szybkiego zysku oferowanym przez przestępców!!!

Jeśli natrafisz na artykuł lub skontaktuje się z Tobą osoba informująca Cię o:

  •     możliwości uzyskania szybkich i wysokich zysków dzięki inwestycji w kryptowaluty

  •     konieczności instalacji aplikacji (na komputerze lub telefonie), dającej możliwość automatyzacji operacji związanej z kupnem i sprzedażą kryptowaluty

  •     tym, że wsparcie w inwestycjach i obsłudze aplikacji zapewniają „analitycy”, którzy kontaktują się telefonicznie i pomagają w obsłudze aplikacji, zastanów się chwilę. Zachowaj zdrowy rozsądek i dużo ostrożności. Nie ulegaj presji, nie daj skusić się pozornie atrakcyjnymi ofertami, nie działaj pod wpływem chwili. To może być oszustwo!

 

W takich sytuacjach zalecamy.

  •     Zapoznanie się z informacjami KNF i NBP dotyczącym inwestowania w kryptowaluty – link: https://uwazajnakryptowaluty.pl/;

  •     Sprawdzaj wiarygodność takiego podmiotu. Zweryfikuj opinie o instytucji w Internecie, np. w połączeniu ze terminami „oszustwo” lub „scam”. Nie poprzestawaj po znalezieniu jednej strony z opiniami.

  •     Nie udostępniaj nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej;

  •     Nie udostępniaj nikomu danych poufnych dotyczących Twoich kart płatniczych;

  •     Nie przesyłaj nikomu skanów swojego dowodu osobistego;

    Nie instaluj dodatkowego oprogramowania, na urządzeniach, z których następuje logowanie do bankowości internetowej. Czerwona lampka powinna zapalić się zwłaszcza, gdy wymaga tego osoba podająca się za analityka giełdowego, konsultanta czy innego doradcę inwestycyjnego. Jeśli ktoś zażąda zweryfikowania Twoich danych lub zainstalowania jakiegokolwiek oprogramowania, rozłącz się i zadzwoń do biura obsługi klienta banku.

    Nie udostępniaj nikomu swoich danych do logowania w bankowości elektronicznej i zachowuj dużą ostrożność przy realizowaniu transakcji przez Internet. Przede wszystkim nie autoryzuj przelewów, których sam nie wykonujesz

    W przypadku otrzymania przelewu od nieznajomego nadawcy, pod żadnym pozorem nie przekazuj środków dalej nawet jeśli „Twój doradca” o to prosi – nieświadomie możesz brać udział w przestępstwie;

    Sprawdź, czy instytucja – „broker” znajduje się na liście ostrzeżeń KNF – link: https://www.knf.gov.pl/dla_konsumenta/ostrzezenia_publiczne

 

Jeżeli podejrzewasz, że padłeś/padłaś ofiarą oszustwa zawsze masz prawo skontaktować się ze swoim bankiem, oraz złożyć stosowne zawiadomienie na Policji.

Więcej informacji o przestępstwach z użyciem internetowych serwisów do inwestowania w kryptowaluty znajdziesz w załączonym pliku.

 

opr. asp.szt. Barbara Stępień

Powrót na górę strony