Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga! Zaginęło dziecko

Wakacje to czas swobody i beztroski dla dzieci, ale nie dla ich rodziców. W tym okresie dochodzi do zaginięć dzieci, które wynikają z nieuwagi rodziców lub też świadomej decyzji nastoletniego człowieka. Tylko właściwa relacja z dzieckiem i rozmowa o potencjalnych zagrożeniach mogą uchronić je przed tym często traumatycznym doświadczeniem.

Gdy zaginie małe dziecko
Rozmowy dotyczące bezpieczeństwa powinniśmy prowadzić z dzieckiem od najmłodszych lat. Musimy omawiać tematy i zagrożenia, które mogą je spotkać w różnym okresie życia. Kwestie bezpieczeństwa osobistego są niezwykle ważne, a temat zagubienia się dziecka na plaży, w centrum handlowym czy w lesie powinien być omawiany zawsze i powtarzany jak mantra. Do tego rodzaju zaginięć dochodzi najczęściej przez nieuwagę, zarówno dziecka jak i opiekuna. Niezwykle niebezpieczne są zaginięcia małych dzieci np. na plażach lub w kompleksach leśnych.
Co zrobić aby do tego nie doszło:

  • rozmawiajmy z dzieckiem, wyjaśniajmy jakie zagrożenia mogą je spotkać (np. obcy);
  • dziecko musi wiedzieć że policjant zawsze mu pomoże (nie straszmy policjantem dzieci);
  • powinno wiedzieć, że są osoby, których musi szukać gdy już się zgubi (np. ratownik, obsługa sklepu);
  • nie może oddalać się z miejsca gdzie się zagubiło, z nikim obcym nie powinno wychodzić np. z plaży czy sklepu;
  • jeżeli dziecko jest bardzo ruchliwe i roztargnione, warto wyposażyć je w opaskę na rękę z naszym numerem telefonu. Nie piszmy na niej imienia dziecka, bo ktoś wzbudzając zaufanie dziecka może wykorzystać to w złym celu;
  • warto w nowych miejscach wskazywać dziecku ,,punkt orientacyjny” (np. wieża ratownika) gdzie powinno czekać na rodzica gdy się zgubi;
  • wyposażmy dziecko w charakterystyczny element garderoby (np. odblaskowa czapeczka);
  • zawsze obserwujmy dziecko, co robi, gdzie się znajduje i z kim się bawi.

Pamiętaj, Ty jako rodzic jesteś za nie odpowiedzialny !

Gdy już dziecko się zgubi:

  • nie panikuj, rozejrzyj się może znajduje się w najbliższej okolicy;
  • poinformuj odpowiednie służby w rejonie gdzie zaginęło dziecko (ratownicy, obsługa sklepu);
  •  jeżeli to nie przyniosło właściwego skutku powiadom policję.

Gdy zaginie nastolatek

Dobra relacja rodzica z nastolatkiem jest więcej warta niż nowy telefon i drogie prezenty, które dzieci otrzymują jako rekompensata za niewielką ilość czasu spędzonego z zapracowanym rodzicem. Zaginięcia starszych dzieci wynikają często z problemów osobistych, niewłaściwych relacji zarówno w środowisku rówieśniczym jak i domu rodzinnym. Rozmawiajmy z nimi, mówmy o zagrożeniach które mogą dotykać dzieci w ich wieku. Dziecko musi wiedzieć że jest kochane, nie bagatelizujmy jego problemów, które często wydają się nam błahe. Najczęstszym powodem zaginięć nastolatków są ucieczki z domów. Motywacją do ucieczki dziecka, obok poczucia bezradności wobec konkretnego problemu, próby uwolnienia się od niego i złych emocji z nim związanych, jest często próbą zwrócenia na siebie uwagi rodzica. W takich przypadkach ucieczka to wołanie o naszą uwagę i zainteresowanie. Co zrobić gdy do tego dojdzie:

  • musimy sprawdzić potencjalne miejsca gdzie może przebywać nasze dziecko;
  • skontaktujmy się z jego znajomymi;
  •  jeżeli mamy obawy, że dziecko może stać się ofiarom przestępstwa niezwłocznie skontaktujmy się z policją.

Właściwie budowana relacja z dzieckiem pozwoli uniknąć takich sytuacji, a jeżeli do nich dojdzie zapewne szybko je odnajdziemy.
W dobie informacji globalnej, gdy każdy z nas korzysta z serwisów społecznościowych, często za ich pośrednictwem chcemy pomagać innym. Problem rodzi się wtedy gdy bezmyślnie przesyłamy fake newsy, których wcześniej nie sprawdziliśmy. Apelujemy aby nie rozsyłać niesprawdzonych informacji, ponieważ może powodować to napędzanie spirali paniki np. gdy wiadomość dotyczy zaginięcia dziecka. Ponadto w przyszłości spowodować to może pewnego rodzaju znieczulicę społeczną i gdy faktycznie trzeba będzie pomóc potraktujemy taką wiadomość jako jedną z wielu mało znaczących.
Pamiętaj, nic nie zastąpi bezpośredniego, szczerego kontaktu z dzieckiem, codziennej uwagi i rozmowy. Wykorzystaj wakacyjny czas na zacieśnienie więzi rodzinnych, na poprawę relacji zaburzonych w ferworze codziennych obowiązków. Rodzicielstwo to przywilej ale i również ogromna odpowiedzialność. Nie zawiedź swojego dziecka, nie pozwól aby Twoją rolę przejął ktoś inny – grupa rówieśnicza, czy przypadkowo poznane przez Twoje dziecko osoby. Taka znajomość może okazać się dla Twojego dziecka tragiczna w skutkach.

/podkom. Adam Dembiński/

 

 

 

Powrót na górę strony