Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podsumowanie wakacji 2022 na drogach

Wakacje dobiegły końca, okres, który kojarzy się nam z urlopem, wypoczynkiem i podróżami. To czas olbrzymiej pracy i zaangażowania policjantów ruchu drogowego w zapewnienie podróżującym najwyższego poziomu bezpieczeństwa i porządku na drogach. Niestety mimo wielu apeli, działań i akcji policyjnych na drogach województwa łódzkiego doszło do 507 wypadków drogowych w których zginęło 48 osób a 642 zostały ranne, ujawniono 1349 kierujących pod wpływem alkoholu.

Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nadmierna prędkość i jazda na podwójnym gazie to wciąż najczęstsze przyczyny wypadków drogowych. Grożą za to wysokie mandaty sięgające nawet kilku tysięcy złotych, ale cena za nieostrożność czy brawurę może być znacznie wyższa. Takich wypadków w okresie wakacyjnym gdzie szybkość i rażące naruszenie przepisów prawa o ruchu drogowym była ich główną przyczyną odnotowano aż 103, gdzie 158 osób zostało rannych. 13 osób zapłaciło najwyższą cenę, którą jest życie. W trakcie wakacji policjanci ujawnili 26019 wykroczeń w postaci przekroczenia prędkości w 416 przypadkach był to limit przekroczony o tzw. 50 plus natomiast 13834 kierujących przekroczyło dozwoloną prędkość w rejonach przejść dla pieszych. Kierujący siadając za stery swojego pojazdu powinien mieć świadomość, że odpowiada nie tylko za siebie, ale też za życie i zdrowie innych uczestników ruchu drogowego, bardzo często swoich bliskich.
Mimo wzmożonej aktywności drogówki i licznych kontroli trzeźwości zatrzymano 1349 kierujących na „podwójnym gazie”. Ta liczba kierujących z jednej strony świadczy o dużym zaangażowaniu i skuteczności mundurowych, z drugiej powinna pobudzać do refleksji, że mimo wielu apeli tylu kierowców zdecydowało się na jazdę będąc pod wpływem alkoholu.
Na mapie wypadków ze skutkiem śmiertelnym – wakacje 2022 wojewódzkie łódzkim widać , aż 48 punktów. Każda z tych kropek oznacza, że zginął tam czyjś syn, tata, córka, mama, przyjaciel. Każdy wypadek ze skutkiem śmiertelnym to cierpienie i dramat dla rodzin i bliskich. Aż 5 ofiar wakacyjnego okresu to kierowcy jednośladami. W ostatnich latach ich liczba na polskich drogach znacząco wzrosła. Niestety, wraz z jej wzrostem, zwiększa się liczba wypadków drogowych z ich udziałem. W same wakacje na łódzkich drogach doszło do 42 wypadków drogowych z udziałem motocyklistów, w których 39 zostało rannych. Drogówka ujawniła 193 przekroczenia prędkości w tej grupie uczestników ruchu drogowego, 10 to przekroczenie prędkości o tzw. 50 plus, natomiast, aż 102 razy motocykliści przekraczali limity w rejonach przejść dla pieszych. Bez wątpienia tak jak pieszych, rowerzystów czy kierujących hulajnogami tę grupę uczestników powinien chronić zdrowy rozsądek i przewidywanie możliwych sytuacji na drodze. Szczególnie w tej grupie brawura i jazda na „MAXA” nie jest dobrym doradcą.
Do grupy uczestników, których nie chroni karoseria pojazdu, ani poduszki powietrzne zaliczamy pieszego.  I w tej grupie nie obyło się bez ofiar. W czasie wakacji na łódzkich drogach doszło do 38 wypadków drogowych, w których zginęło 2 pieszych, a 38 zostało rannych. Nie jest tajemnicą że pieszy jest  najbardziej narażony na obrażenia związane ze skutkami wypadku drogowego. Niestety nadal zdarza się, że piesi w przypadku zderzenia z pojazdem, giną lub zostają ciężko  ranni.  W relacji kierujący – pieszy należy zwrócić szczególną uwagę, że wielokrotnie kierujący pojazdami zbliżając się do wyznaczonego przejścia dla pieszych nie zwalniają, nie zachowują szczególnej ostrożności, nie udzielając pierwszeństwa pieszym. Jednak błędy popełniają także piesi, którzy sami w ten sposób narażają się na ryzyko utraty zdrowia a nawet życia. Do  najczęściej popełnianych  wykroczeń przez tę grupę uczestników ruchu  należy przekraczanie jezdni w miejscach niedozwolonych, przebieganie jej, wchodzenie na przejście tuż przed nadjeżdżający pojazd oraz ignorowanie czerwonego światła.
Dbając o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego przypominamy wszystkim użytkownikom dróg o stosowaniu się do przepisów ruchu drogowego. Zarówno kierujący samochodami jak i jednośladami oraz piesi maja takie same prawa na drodze. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drogach zależy od nas samych. Wzajemny szacunek i zdrowy rozsądek pomoże każdemu bezpiecznie dotrzeć do celu.


mł.asp. Aneta Błędniak-Kałka WRD KWP w Łodzi

 

Powrót na górę strony