Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Stop pijanym kierowcom

Stop pijanym kierowcom- akcja profilaktyczna policjantów Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Piotrkowie Trybunalskim oraz opoczyńskich policjantów.

O tym, że kierowanie samochodem będąc w stanie nietrzeźwości jest zabronione wiedzą wszyscy. Niestety wielokrotnie o skutkach nieprzestrzegania tej żelaznej reguły, możemy się przekonać śledząc serwisy informacyjne. Pomimo szerokiej kampanii medialnej oraz zaostrzenia przepisów w tym zakresie wielu kierowców nadal nie zachowuje się odpowiedzialnie i decyduje się na jazdę na podwójnym gazie. Skutki takich nieodpowiedzialnych zachowań często są tragiczne i nieodwracalne.

Mając na uwadze to niepokojące zjawisko policjanci nie tylko edukują dorosłych ale od lat organizują spotkania z dziećmi i młodzieżą aby uczulić młodzież na zagrożenie jakie niesie za sobą kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości.

Kolejny raz do opoczyńskich uczniów przyjechali funkcjonariusze KWP w Łodzi, by przypomnieć młodzieży o tym jak bardzo ważne jest, by nigdy nie wsiadać za kierownicę samochodu po spożyciu alkoholu. Prelegenci wskazali jakie konsekwencje niesie za sobą nieprzestrzeganie przepisów o ruchu drogowym, brawurowa jazda, niedostosowanie prędkości do warunków drogowych i niestety kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości. Jak pokazują policyjne statystyki te czynniki są najczęstszą przyczyną wypadków drogowych w których niestety giną ludzie. Musimy pamiętać, że każde takie zdarzenie to tragedia wielu osób .. rodziny, przyjaciół, osób najbliższych. Często ofiary wypadków doznają trwałego kalectwa czy też poważnego uszczerbku na zdrowiu.

Wielu takim dramatycznym sytuacjom można zapobiegać.

Jak?

Przede wszystkim nigdy pod żadnym pozorem nie wolno kierować samochodem po wypiciu alkoholu

Poza tym wystarczy przestrzegać obowiązujących przepisów, a prędkość jazdy dostosować do aktualnych warunków drogowych.

To ,że dopuszczalna prędkość na danym odcinku drogi wynosi np. 90km/ h nie oznacza, że w trudnych warunkach drogowych np. dużego zamglenia czy też ośnieżonej, śliskiej nawierzchni należy jechać właśnie z taką prędkością. Zawsze należy pamiętać o zdrowym rozsądku i o innych uczestniczkach ruchu. Zasada ograniczonego zaufania na drodze powinna przyświecać każdemu kierowcy.

Policjanci, którzy rozmawiali z młodzieżą o zagrożeniach wynikających z kierowania samochodem na „podwójnym gazie” aby jeszcze bardziej uzmysłowić młodemu pokoleniu jak zmienia się postrzeganie rzeczywistości po alkoholu, przy użyciu tzw. alkogogli pokazali chętnym uczniom jak trudno jest zachować równowagę oraz percepcję podczas nieskomplikowanego przejścia pomiędzy rozstawionymi pachołkami. Takie doświadczenie miało na celu uzmysłowienie uczestnikom, że każda ilość alkoholu wpływa na zmianę zachowania kierowcy i może mieć tragiczne w skutkach konsekwencje.

Apelujemy o ostrożna jazdę.

 

st.asp. Barbara Stępień

Powrót na górę strony