Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Mikroauta – obowiązki kierującego

Zduńskowolscy policjanci, zatrzymali do kontroli drogowej pojazd samochodowy marki Microcar. 61-letni kierujący nie posiadał wymaganych uprawnień. Twierdził, że kupił taki pojazd, bo sprzedający powiedział mu, że można nim jeździć „na dowód”, bez prawa jazdy. Teraz wobec kierującego toczy się postępowanie, a o karze zadecyduje sąd.

Policjanci regularnie dokonują kontroli pojazdów, które poruszają się po drogach naszego powiatu. Na zduńskowolskich ulicach spotykamy oprócz tradycyjnych samochodów, motocykli i rowerów, również mikroauta – czyli małe pojazdy silnikowe o niewielkiej mocy. Jak się okazuje, panuje mylne przeświadczenie, że do prowadzenia tych małych aut nie potrzeba żadnych uprawnień. Przyczyna najczęściej tkwi w niewiedzy lub nieprecyzyjnych, a nawet mylnych informacjach przenoszonych „pocztą pantoflową” lub zamieszczanych w internecie.

Wyjaśniamy - nie można poruszać się tym pojazdem po drodze, bez ważnego prawa jazdy.

Kierowcy mikroaut, muszą uzyskać uprawnienia kategorii AM. Posiadacze prawa jazdy kategorii A1, A2, A, B1, B, C1, C, D1, D lub T mogą śmiało zasiąść za kierownicą tego pojazdu.

Niestosowanie się do obowiązujących w tym zakresie przepisów, to wykroczenie z art. 94 kodeksu wykroczeń: sprawca podlega:

  • karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny minimum 1500 zł,

  • sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów.

Niestety, wśród kierujących tymi pojazdami, jest grupa osób, które mając sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, twierdzą, że mogą tym pojazdem jeździć, bo jak się tłumaczą: „tym samochodem jeździ się na dowód”. Przestrzegamy przed takim nieodpowiedzialnym tłumaczeniem, bo niestosowanie się do orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów jest przestępstwem z art. 244 kodeksu karnego i za to grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.

 

Przepisy i regulacje prawne dotyczące mikroaut – czterokołowców:

Czterokołowiec (pkt 42b, art. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym ) – pojazd samochodowy przeznaczony do przewozu osób lub ładunków, z wyłączeniem samochodu osobowego, ciężarowego i motocykla, którego masa własna nie przekracza:

- w przypadku przewozu rzeczy 550 kg,
- w przypadku przewozu osób 400 kg.

Przestrzegamy, że sytuacja prawna osoby, która spowoduje kolizję czy wypadek, a nie posiada wymaganych prawem uprawnień, może się bardzo skomplikować. Takie zdarzenie potrafi przysporzyć wielu problemów, przede wszystkim prawnych, a dodatkowo finansowych, związanych z kwestią pokrycia kosztów strat i odszkodowań. Ubezpieczenie OC zabezpiecza sprawcę, ale musi on posiadać stosowne uprawnienia do kierowania pojazdem.

 

 

sierż. sztab. Katarzyna Biniaszczyk

  • Policjant ruchu drogowego zatrzymujący pojazd do kontroli
Powrót na górę strony