Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Co się stanie jeśli wtargniesz na pasy ?

Od początku roku w województwie łódzkim doszło do 332 potrąceń pieszych. Winą za spowodowanie wypadku obarczeni zostają zarówno kierujący jak i piesi. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się co się stanie jeśli wtargniecie na pasy ?

Od czerwca 2021 roku w Polsce obowiązują przepisy nakazujące  kierowcy zredukowanie prędkości w okolicach przejść dla pieszych, a także udzielenie pieszemu pierwszeństwa podczas  wchodzenia na zebrę.  Nowelizacja przepisów zwiększyła uprawnienia tych ostatnich ale nie oznacza to jeszcze że tzw. niechroniony uczestnik ruchu drogowego wchodząc na przejście nie ma żadnych obowiązków.  Pierwszym i bardzo ważnym obowiązkiem pieszego jest zachowanie szczególnej ostrożności.
Na czym ono polega ?
Wspominana przez nas szczególna ostrożność polega,  nie tylko na uważnym  obserwowaniu  przejścia, ale także  wymaga  analizy czy nasze wkroczenie na jezdnię  nie spowoduje zagrożenia  bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zatem przyjrzyjmy się czym jest wtargnięcie na  drogę i czy zawsze winę za nieustąpienie pierwszeństwa poniesie kierowca.  Otóż nie zawsze winny jest kierowca.
Kiedy zatem będzie winny pieszy?
Takim koronnym przykładem  wtargnięcia na zebrę może być wejście na przejście posiadające  działającą sygnalizacją świetlną, w trakcie gdy dla pieszego jest wyświetlany czerwony sygnał świetlny. Innym przypadkiem będzie wejście na zebrę w czasie, gdy pojazd znajduje się tuż przed   przejściem,  a mimo wszystko pieszy nie rozglądając się wejdzie, natomiast kierujący nie ma czasu na bezpieczne wyhamowanie auta.
Przypominamy również, o jeszcze jednym bardzo ważnym obowiązku jaki mają piesi. Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami kodeksu drogowego pieszego obowiązuje  zakaz używania urządzeń elektronicznych w czasie przechodzenia przez pasy. Zapis ten  dotyczy szczególnie komórek i tabletów, urządzeń z których tak chętnie korzystamy.
Rozpoczął  się okres jesienno – zimowy. Śliska nawierzchnia, kiepska widoczność w połączeniu z nieostrożnością uczestników ruchu drogowego to przepis na wypadek drogowy. Naprawdę niewiele  potrzeba  aby potrącenie pieszego na pasach stało się faktem. Dla kierowcy może być to jedynie zniszczenie karoserii, w przypadku pieszego ciężkie obrażenia ciała. To co istotne dla obu stron głębokie rany w  psychice i wyrzuty sumienia na bardzo długi czas, a może nawet do końca życia.

Do pieszych apelujemy! Bądźcie nie tylko ostrożni  ale również widoczni na drodze  - dajcie się zauważyć! Nawet najmniejszy, prawidłowo noszony/używany  element odblaskowy może uratować Wam życie.

asp. sztab. Marzanna Boratyńska WRD KWP w Łodzi.

 

 

 

  • Policjantka na tle radiowozu oznakowanego , jesienny krajobraz z liśćmi.
Powrót na górę strony