Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zaginięcie osoby

Zaginięciu osoby towarzyszą silne emocje rodziny i osób jej najbliższych. Jeśli do tego dochodzi podejrzenie, że zdrowie i życie naszego bliskiego może być zagrożone rosnący w nas strach paraliżuje racjonalne myślenie a podejmowane działania mogą nie być skuteczne. O tym jak zgłosić zaginięcie i jak się do tego przygotować, by nie utrudnić a wesprzeć policyjne poszukiwania, przeczytacie poniżej.

Policjanci zdają sobie sprawę jak cenny w takich sytuacjach jest czas. Najważniejsza jest natychmiastowa reakcja , informacja przekazana na numer alarmowy 112 napędza działania Policji. Przypominamy także, gdzie szukać pomocy, na jakie numery telefonów zaufania zadzwonić kiedy sami mierzymy się z sytuacją kryzysową.

Na barkach policjantów spoczywa ogromna odpowiedzialność za drugiego człowieka. W sytuacji zagrażającej życiu i zdrowiu łączą swoje siły by jak najszybciej dotrzeć do osoby potrzebującej pomocy i zapobiec tragedii. W przypadku zgłoszenia zaginięcia osoby, z którą najbliżsi stracili nagle kontakt, nie są w stanie ustalić gdzie się znajduje, pojawia się podejrzenie, że może targnąć się na swoje życie, reakcja służb jest natychmiastowa. Po odebraniu takiego zgłoszenia do działań poszukiwawczych angażowane są ogromne siły policjantów różnych pionów, od prewencji przez pion kryminalny, dochodzeniowo – śledczy, rewiry dzielnicowych a także ruch drogowy. Kiedy istnieje podejrzenie, że czyjeś życie i zdrowie jest zagrożone ogłoszony alarm dla całej jednostki uruchamia machinę wielu czynności poszukiwawczych, których celem jest jak najszybsze odnalezienie zaginionej osoby. Policjanci sprawdzają każdą informację, docierając do miejsc, w których osoba może przebywać, niejednokrotnie przemierzają wiele kilometrów przeczesując metr po metrze dany teren. Wykorzystują psy służbowe, drony, kamery termowizyjne, śmigłowce wszystko po to by z pomocą dotrzeć na czas.

Takie poszukiwania podejmowali policjanci 4 stycznia 2023 roku na terenie gminy Wolbórz, po informacji od zaniepokojonej matki 17-letniej dziewczyny, która zostawiając telefon, rzeczy osobiste wyszła z domu pod nieobecność matki, nie kontaktowała się z najbliższymi . Mając podejrzenie, że życie nastolatki może być zagrożone policjanci natychmiast rozpoczęli poszukiwania. W działania , którymi dowodził komendant wolborskiego komisariatu zaangażowani byli miejscowi policjanci,funkcjonariusze  piotrkowskiej komendy policji, policjanci z Tomaszowa Mazowieckiego z psem tropiącym, siły policyjne OPP w Łodzi. We wspólnych działaniach brali udział strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Piotrkowie Trybunalskim, trzy zastępy OSP  oraz najbliżsi zaginionej. Dzięki tak skoncentrowanym działaniom te poszukiwania miały szczęśliwy finał. Policjanci i brat zaginionej odnaleźli nastolatkę.

Zaangażowanie policjantów, ale także empatia i reakcja osób postronnych, ważna rola mediów, które prawidłowo reagują na prośbę policji o rozpowszechnienie informacji z wizerunkami osób zaginionych, sprawiają, że większość poszukiwań osób zaginonych ma szczęśliwe zakończenie. Piotrkowscy policjanci w minionym 2022 roku przyjęli 40 zgłoszeń  zaginięć osób. 39 zaginionych zostało odnalezionych.

Co zrobić gdy zaginie osoba najbliższa? Kierujmy swoje kroki do najbliższej jednostki policji , kiedy mamy pewność, że nasz bliski zaginął. Zgłaszając zaginięcie, bądźmy przygotowani i dowiedzmy się o co policjanci mogą nas zapytać a oto kilka porad, jak zrobić to prawidłowo:

  • policjanci zapytają o pełne dane personalne osoby zaginionej,

  • miejmy przy sobie aktualne zdjęcie osoby zaginionej,

  • podajmy jak najwięcej szczegółowych informacji dotyczących wyglądu zewnętrznego, jeśli mamy taką wiedzę opiszmy w co była ubrana osoba z uwzględnieniem znaków firmowych, charakterystycznych szczegółów, które pomogą w rozpoznaniu zaginionej osoby, przedmiotów, które mogła mieć przy sobie w chwili zaginięcia,

  • podajmy znane nam okoliczności zaginięcia,

  • podajmy informacje o przyjmowanych na stałe lekach, chorobach, nie ukrywajmy informacji o próbach samobójczych!

  • Miejmy przygotowane adresy i kontakt do osób, z którymi mogła kontaktować się zaginiona osoba

  • zachęcamy członków rodziny do wyrażenia zgody na publikację wizerunku osoby zaginionej na stronie internetowej komendy policji. W takiej sytuacji oficerowie prasowi zamieszczoną publikację przekazują do mediów, co zwiększa szansę na to, że osoba zostanie zauważona przez osobę, która taki komunikat przeczyta. Policjanci sprawdzają każdy sygnał w takich sprawach, przypominamy także, że informacje o miejscu przebywania osób zaginionych czy też poszukiwanych, przekazywane policjantom, mogą być anonimowe.

Prawidłowe przygotowanie się do zgłoszenia osoby zaginionej pozwoli na natychmiastowe i skuteczne działanie policji zwieńczone odnalezieniem naszego bliskiego.

Nie lekceważmy także żadnych sygnałów świadczących o tym, że ktoś znajdując się w sytuacji kryzysowej postanawia tragnąć się na własne życie. Na terenie całego kraju można dzwonić na numer alarmowy 112, Kryzysowy telefon Zaufania na numer 116 123 oraz Młodzieżowy Telefon Zaufania na numer 116 111.

Apelujemy, że obowiązkiem zgłaszającej zaginięcie osoby jest konieczność upewnienia się , czy ten bliski na pewno zaginął. Sprawdźmy miejsca często odwiedzane, skontaktujmy się z osobami u których może przebywać, również szpitale. Zgłoszenie zaginięcia osoby uruchamia całą procedurę i angażuje wszystkie służby ratunkowe.

Dagmara Mościńska

  • opaska z napisem Policja na formularzy zawiadomienia o zaginięciu osoby
Powrót na górę strony