Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczna podróż na ferie

Przed nami ferie. To czas odpoczynku dzieci i młodzieży od zajęć szkolnych, to przede wszystkim pora obfitująca w wyjazdy głównie na południe naszego kraju. W tym okresie na drogach naszego województwa spodziewamy się nie tylko wzmożonego ruchu aut prywatnych, ale przede wszystkim wielu przejazdów autokarowych.

Policjanci ruchu drogowego jak co roku będą monitorowali płynność ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych, a także na drogach dojazdowych do miejsc zimowego wypoczynku. Podczas służby swoje działania  skoncentrują  zarówno na pilnowaniu porządku i bezpieczeństwa na drogach ale również udzielaniu uczestnikom ruchu wszelkiej pomocy. Niezależnie od środka komunikacji podróż powinna być dla wszystkich bezpieczna. Już dziś nie czekając na ostatnią chwilę powinniśmy zadbać  nasze bezpieczeństwo  przed wyjazdem. Przedstawiamy kila rad o czym należy pamiętać:

  • Sprawdź  światła -  skontroluj żarówki stare słabe źródło światła ogranicza naszą jakże ważną  widoczność, źle ustawione reflektory mogą nie tylko oślepiać innych kierujących ale także z Twojego punktu widzenia  nie będą odpowiednio  doświetlać  drogi,
  • Sprawdź poziom oleju i płynu chłodniczego.
  • Sprawdź układ hamulcowy, pamiętaj o sprawdzeniu ilości płynu hamulcowego - Twoje bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od sprawnego układu hamulcowego.
  • Sprawdź akumulator. - Nie chcesz przykrej niespodzianki, gdy po dłuższym postoju nie odpalisz silnika. To się może zdarzyć, zwłaszcza gdy temperatura na zewnątrz radykalnie spadnie poniżej zera lub auto zużywa zbyt dużo prądu.
  • Sprawdź wycieraczki, uzupełnij płyn  – stare zniszczone pióro wycieraczki zostawia na szybie smugi i niedokładnie zbiera wodę, najwyższy czas by je wymienić. Nie zapomnij o uzupełnieniu płynu do spryskiwaczy. Tylko czysta szyba zapewni Ci pełną widoczność.
  • Zaplanuj podróż - Wybierając się w długą podróż, warto wcześniej ustalić najlepszą optymalną  trasę, nie zapominaj o miejscach do odpoczynku. Pamiętaj, że oprócz map w telefonie zawsze warto mieć w aucie mapę tradycyjną. Jeśli wybierasz się za granicę sprawdź aktualne cenniki opłat za autostrady.
  • Mądrze zapakuj  bagaż  - mniej znaczy bezpieczniej. Postaraj się zapakować tylko  potrzebne rzeczy umieszczając je  w bagażniku.  Wszelkie butelki, tablety, laptopy, telefony   w trakcie gwałtownego hamowania lub wypadku zamieniają się w twarde pociski, natomiast dzieciom na czas podróży, zamiast twardych zabawek,   przygotuj miękkie pluszaki.
  • Bądź trzeźwy i wypoczęty przed podróżą.
  • Niezależnie od środka komunikacji podróż powinna być dla wszystkich bezpieczna.
  • Jeśli Twoje dziecko będzie wyjeżdżało transportem zbiorowym na wypoczynek, warto sprawdzić gdzie znajdują się  dostępne punkty kontroli autobusów. Listę już wcześniej opublikowaliśmy na naszych stronach.

Pamiętajmy!
Mundurowi z drogówki nie będą pobłażliwi dla tych, którzy rażąco naruszają przepisy. Policjanci z grupy SPEED w oznakowanych i nieoznakowanych radiowozach będą kontrolować prędkość na głównych ciągach komunikacyjnych.
Nie zapominaj!
Niezależnie od pokonywanej odległości, kierujący powinien zawsze prowadzić pojazd tak, aby nie powodować zagrożenia dla innych uczestników ruchu.
Szerokiej i Bezpiecznej drogi!
asp. sztab. Marzanna Boratyńska WRD KWP w Łodzi

 

Powrót na górę strony