Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policja ostrzega! Zadbajmy o swoje mieszkania i domy. Współpracujmy z sąsiadami

Pamiętajmy, że w naszym domu niejednokrotnie zgromadzony jest dorobek wielu lat pracy. Zadbajmy o jego odpowiednie zabezpieczenie. Zwracajmy również uwagę na to, co dzieje się w naszym sąsiedztwie. Pojawienie się nieznanych nam wcześniej osób czy też pojazdów powinno wzbudzić naszą czujność. W takiej sytuacji szybka reakcja i telefon z prośbą o policyjną interwencję, może skutecznie zapobiec przestępstwu. Pamiętajmy, że naszym najlepszym zabezpieczeniem jest nasz sąsiad.

Jak zabezpieczyć nasze mieszkanie i dom:

• Wyposaż drzwi do mieszkania w odpowiednie zamki patentowe w drzwiach zamontuj również zabezpieczenie przeciwwyważeniowe.

• Doskonałym zabezpieczeniem jest system alarmowy; wybierz firmę, której systemy ochronne gwarantują uzyskanie zniżki ubezpieczeniowej.

• Zainstaluj w drzwiach wejściowych łańcuch ograniczający stopień otwarcia drzwi oraz wizjer.

• Dbaj o to, aby zawsze działało oświetlenie przed drzwiami wejściowymi - włamywacz unika miejsc oświetlonych.

• Mieszkania na parterze i najniższych piętrach są najbardziej narażone na włamanie przez drzwi balkonowe - warto pomyśleć o zamontowaniu w nich dobrych klamek (np. klamki zamykane na klucz) lub chociaż zwykłych zasuwek.

• Doskonałym zabezpieczeniem są domofony, jednak pamiętaj, aby za pomocą domofonu nie otwierać drzwi obcym, wpajaj tę zasadę również innym.

 

Jeżeli mieszkasz w domku jednorodzinnym:

• Zabezpiecz go poprzez okratowanie okienek piwnic, zabezpieczenie tarasów i drzwi balkonowych, zwłaszcza tych z tyłu budynku.

• Nie zapomnij o zabezpieczeniu drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, poprzez które łatwo można dostać się do domu.

• Zadbaj o oświetlenie ciemnych obszarów wokół domu. Złodziej nie lubi światła, a wyższy rachunek z nawiązką zrekompensuje Ci wzrost poczucia bezpieczeństwa.

 

Poznaj swojego sąsiada:

Dobrze znający się i zorganizowani sąsiedzi mogą skutecznie przeciwstawić się włamaniom, kradzieżom. rozbojom i chuligaństwu. Porozmawiaj z Twoim sąsiadem, Dzisiaj pomożesz Ty - jutro pomogą Tobie!

 

Informuj i dzwoń na Policję jeśli:

• Zauważysz cokolwiek, co wzbudzi Twój niepokój w miejscu zamieszkania. Kiedy usłyszysz hałasy w mieszkaniu sąsiada, a wiesz, że mieszkańcy wyjechali.

zauważysz nieznane Ci osoby, kręcące się bez celu w pobliżu Twojego domu. Dobrze zapamiętaj ich wygląd. Twoje spostrzeżenia mogą okazać się bardzo pomocne przy ustalaniu tożsamości włamywaczy.

• Zobaczysz nieznajomego, próbującego otwierać drzwi u sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu.

Widzisz obce osoby lub samochód na posesji sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu.

• Zauważysz podejrzanie zachowujące się osoby na klatce schodowej, na ulicy lub na parkingu. W okolicy swojego miejsca zamieszkania zobaczysz osobę w kominiarce lub inaczej zakrywającą twarz lub obcą osobę niosącą jakieś większe przedmioty (torby, pudełka, elementy ogrodzenia itp.).

Niespodziewanie odwiedza Cię obca osoba pod pozorem szukania adresu, kogoś z sąsiadów lub zdobycia innych informacji o okolicy.

• Jeżeli przypadkowo staniesz się świadkiem napadu lub zauważysz, że komuś może grozić niebezpieczeństwo.

 

Opuszczając na dłuższy czas mieszkanie (urlop, pobyt w szpitalu), zostaw znajomemu sąsiadowi klucze do mieszkania i poproś o:

zapalanie codziennie chociaż na kilka minut światła w różnych pomieszczeniach;

wyjmowanie ze skrzynki Twojej korespondencji.

To wszystko stworzy wrażenie, że w mieszkaniu stale ktoś przebywa.

 

Widząc zagrożenie - nie narażaj się sam, nie płosz przestępców, a natychmiast dzwoń na Policję pod numer alarmowy 112, albo bezpośrednio do dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Łasku pod numer 47 845 42 11 lub 47 845 42 64.

asp. szt. Katarzyna Staśkowska

Powrót na górę strony