Międzynarodowy Dzień Grzeczności za Kierownicą
5 kwietnia obchodzimy Dzień Grzeczności za Kierownicą i dlatego przypominamy o kulturze i szacunku wobec innych uczestników ruchu drogowego. Uświadomienie kierowcom pożądanych postaw na drodze to główny cel obchodzonego dziś w wielu europejskich krajach Dnia Grzeczności za Kierownicą. Również policjanci przyłączają się do idei jego kultywowania, tym bardziej, że bezpieczeństwo w ruchu drogowym jest jednym z najważniejszych priorytetów.
Dzisiaj przypada Międzynarodowy Dzień Grzeczności za Kierownicą, który został zainicjowany we Francji. Trąbienie, przejeżdżanie na "późnym żółtym" albo co gorsza na czerwonym, wymuszanie pierwszeństwa, czy wjeżdżanie na skrzyżowanie bez możliwości zjazdu, to tylko część zachowań, których możemy doświadczyć za kierownicą. Dlatego szczególnie dzisiaj zadbajmy o wzajemną uprzejmość na drodze.
Za kierownicą pamiętajmy też o tym, aby być tolerancyjnym wobec niedoświadczonych lub uczących się, czy starszych kierowców – nie krzyczeć przez uchyloną szybę, nie gestykulować w złości, a w zamian ułatwić np. wyjazd z podporządkowanej drogi. Pamiętajmy też o tym, aby nie stwarzać zagrożenia dla innych rozmawiając np. przez telefon. Do najczęstszych grzechów kierowców należą również: nieużywanie kierunkowskazów, jazda lewym skrajnym pasem ruchu służącym do wyprzedzania, wyprzedzanie na skrzyżowaniu, nieprawidłowe przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych, parkowanie w miejscu niedozwolonym oraz nadmierna prędkość. Nasza kultura jazdy i sposób zachowania się na drodze również mają duży wpływ na bezpieczeństwo. Kultura jazdy zwiększa także płynność ruchu. Do takich zachowań zaliczyć więc można, m.in.: jazdę na tzw. "suwak", parkowanie w taki sposób, by wystarczyło miejsca dla innych pojazdów, pomoc innemu kierowcy, który takiej pomocy może potrzebować bo np. ma awarię pojazdu.
Stop agresji na drodze
Od kilku lat policjanci z województwa łódzkiego korzystają ze specjalnej skrzynki mailowej stopagresjidrogowej@ld.policja.gov.pl . Każdy może przesyłać pod ten adres filmy oraz zdjęcia, na których zarejestrowane zostały rażące naruszenia przepisów Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym lub agresywne zachowania uczestników ruchu drogowego.
Nadesłane materiały każdorazowo są analizowane pod kątem pociągnięcia do odpowiedzialności sprawców wykroczeń i agresywnych zachowań na drodze. Funkcjonariusze ustalają właścicieli pojazdów i nakładają mandaty lub kierują wnioski do sądu wobec kierowców, którzy dopuścili się rażących wykroczeń.
Kierowcy muszą mieć świadomość, że nawet brak patrolu Policji nie zwalnia z konieczności przestrzegania przepisów. Na biurka policjantów trafiają najczęściej sprawy dotyczące niestosowania się do sygnalizacji świetlnej, nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowego wyprzedzania oraz wykroczenia wobec pieszych. W przypadku rażących wykroczeń policjanci kierują wniosek o ukaranie do sądu, który może nawet zatrzymać uprawnienia do kierowania pojazdem oraz orzec zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.
Zaprezentowane wskazówki powinny być przestrzegane przez kierowców ZAWSZE, nie tylko w Dniu Grzeczności za Kierownicą. Policjanci apelują o rozwagę na drodze. Pamiętajmy o tym, aby wszelkie manewry w ruchu drogowym były wykonywane w sposób prawidłowy i przemyślany. Nasze bezpieczeństwo na drodze w głównej mierze zależy od nas samych.
mł.asp. Dariusz Kaczmarek