Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Hołd dla ofiar zbrodni katyńskiej

Dla upamiętnienia 83 Rocznicy Zbrodni Katyńskiej Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi nadinsp. Sławomir Litwin wraz z zastępcami oraz przedstawicielami Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 roku w Łodzi oraz Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów w Łodzi złożyli symboliczne kwiaty pod tablicą poświęconą Policjantom II RP województwa łódzkiego zamordowanym przez NKWD i zaginionym na terenie Związku Sowieckiego w latach 1939-1945 oraz monumentem „Małe Miednoje” znajdującym się na Starym Cmentarzu

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – święto państwowe uchwalone przez Sejm w 2007 roku dla uczczenia wszystkich zamordowanych przez NKWD. Z tej okazji Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi nadinsp. Sławomir Litwin wraz z I Zastępcą Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi insp. Tomaszem Olczykiem, Zastępcą Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi do spraw prewencji insp. Jarosławem Rybką oraz Zastępcą Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi do spraw logistyki insp. Tomaszem Jędrzejowskim złożyli symboliczne kwiaty pod tablicą poświęconą Policjantom II RP województwa łódzkiego zamordowanym przez NKWD i zaginionym na terenie Związku Sowieckiego w latach 1939-1945 oraz  na monumencie „Małe Miednoje” znajdującym się na Starym Cmentarzu.
Przypomnijmy, że 83 lata temu na konferencji prasowej Niemcy poinformowały świat o odnalezieniu w lesie katyńskim zwłok kilku tysięcy oficerów Wojska Polskiego.
Zbrodnia Katyńska była wymierzona nie tylko w ludzi, ale także w prawdę. Przez pół wieku władze w Moskwie zaprzeczały swej odpowiedzialności za mord na obywatelach polskich i kłamliwie obarczały nią Niemców, którzy 13 kwietnia 1943 roku poinformowali o odkryciu masowych grobów w Katyniu. Potrzeba było pięćdziesięciu lat walki o prawdę, by 13 kwietnia 1990 roku radzieckie władze ostatecznie przyznały, że masowe egzekucje przeprowadziło NKWD i oficjalnie ujawniły odpowiedzialność Berii i jego „popleczników” za zbrodnie w lesie katyńskim, a prezydent Związku Radzieckiego Michaił Gorbaczow przekazał tajne dokumenty stronie polskiej. 5 kwietnia 1993 roku w trakcie wizyty w Polsce rosyjski prezydent Borys Jelcyn ze słowami „Przepraszamy” złożył wieniec pod Pomnikiem Ofiar Katyńskich w Warszawie. Dwadzieścia lat później, w 2010 roku, podczas wizyty w Kompleksie Memorialnym w Katyniu, Władimir Putin obarczył winą za tę zbrodnię władze stalinowskie i osobiście Ławrientija Berię.
Na początku kwietnia 1940 roku, sowieckie NKWD w ramach operacji „rozładowania” obozów specjalnych w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku, rozpoczęło masowe egzekucje przetrzymywanych w nich polskich oficerów i funkcjonariuszy państwowych, którzy trafili do sowieckiej niewoli po agresji Armii Czerwonej na Polskę. Pierwsi zamordowani Polacy byli oficerami więzionymi w obozie w Kozielsku. Zbrodni dokonano na podstawie rozkazu Stalina wydanego 5 marca 1940 roku. Grupy jeńców „etapami” odsyłano do dyspozycji obwodowych zarządów NKWD: z Kozielska do smoleńskiego, ze Starobielska do charkowskiego i z Ostaszkowa do kalinińskiego, które bezpośrednio przeprowadzały, lub przewoziły, jeńców do miejsca kaźni i ich mordowały. Jeńcy ginęli od strzału w tył głowy, a ofiary dokonanej zbrodni były pogrzebane w zbiorowych mogiłach w Katyniu, Charkowie oraz Miednoje, a także w innych miejscach m.in. na terytorium dzisiejszej Białorusi. Egzekucje trwały od kwietnia do maja 1940 roku.
W sumie w zbiorowych mogiłach w Katyniu, Miednoje i Charkowie spoczywa 22 tysiące Polaków. Wśród skazanych na śmierć byli między innymi: oficerowie Wojska Polskiego, funkcjonariusze Policji Państwowej, żołnierze KOP, funkcjonariusze SG, Straży Więziennej, urzędnicy, uczeni, profesorowie wyższych uczelni, ziemianie, lekarze, nauczyciele, i prawnicy. Wszyscy stanowili elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy.

autor: mł.asp. Dariusz Kaczmarek/KGP

 

  • Policjanci stoją przed budynkiem komendy.
  • Policjanci stoją przed budynkiem komendy.
  • Posterunek dwóch policjantów pod tablicą.
  • Cmentarz, policjanci stoją przed pomnikiem.
  • Cmentarz, policjanci stoją przy grobach.
  • Policjanci przed pomnikiem oddają honor.
Powrót na górę strony