Informacje

Bezpieczna Droga do Szkoły

Po letniej przerwie nadszedł czas powrotu do szkoły. To wyzwanie nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych. W okolicach placówek oświatowych możemy się spodziewać wzmożonego ruchu zarówno pieszych, jak i kierowców. W pierwszych dniach września policjanci będą szczególnie uważnie monitorować zachowania wszystkich uczestników ruchu drogowego, aby zapewnić bezpieczeństwo na drodze do i ze szkoły.

Pierwszy dzwonek to nie tylko sygnał rozpoczęcia nauki w szkole, ale także czas, gdy dorośli powinni przekazać swoim dzieciom zasady bezpiecznego zachowania się na drodze i zadbać o ich widoczność.

Szanowni rodzice i opiekunowie, wrzesień to moment, gdy nasze dzieci rozpoczynają kolejny rok nauki. Dla niektórych jest to pierwszy rok w szkole. Dla wielu to już kolejny rok w edukacji. Pamiętajmy, że dziecko, które nie ukończyło 7 roku życia, nie może samo poruszać się po drodze bez opieki. Niemniej jednak, starsze rodzeństwo może pełnić rolę opiekuna, o ile ma co najmniej 10 lat. Jeśli wybieramy się pieszo do szkoły, powinniśmy przypominać dzieciom o znaczeniu bezpiecznego zachowania się na przejściach dla pieszych oraz o konieczności bycia widocznym na drodze. Przy wchodzeniu i przechodzeniu przez jezdnię musimy zachować szczególną ostrożność. Unikajmy wchodzenia na jezdnię zza stojącego pojazdu lub przed nadjeżdżającym samochodem. Dziś już warto zadbać o widoczność naszych dzieci na drodze i nauczyć ich, że w przypadku braku chodnika lub pobocza, powinny poruszać się lewą stroną jezdni. Czerwone światło na sygnalizatorze oznacza absolutny zakaz przechodzenia przez jezdnię - chyba, że nie ma sygnalizacji świetlnej, wtedy obowiązuje zasada "lewo-prawo-lewo".

Jeśli wybieramy rower jako środek transportu dla naszych dzieci, pamiętajmy, że ponosimy odpowiedzialność za nasze dziecko. Najmłodsi do 10 roku życia, którzy nie posiadają odpowiednich uprawnień, mogą jeździć rowerem pod opieką osoby dorosłej. Sytuacja zmienia się, gdy dziecko ukończy 10 lat, wtedy może zdobyć kartę rowerową, która jest konieczna do poruszania się rowerem na drodze publicznej.

Nie zapominajmy również o użytkownikach hulajnóg. Dla dzieci i młodzieży korzystających z tego środka transportu wymagana jest karta rowerowa. Przepisy zabraniają przewożenia pasażerów na hulajnogach. Na chodniku musimy dostosować swoją prędkość do prędkości pieszych i zawsze ustępować pierwszeństwa pieszym. Osoby kierujące hulajnogą powinny korzystać z drogi dla rowerów lub pasów dla rowerzystów, a tylko wtedy, gdy nie ma tych możliwości, mogą korzystać z chodnika.

Jeśli wybieramy samochód jako środek transportu, musimy pamiętać o przestrzeganiu przepisów dotyczących przewożenia dzieci. Wiek nie jest kryterium – ważny jest wzrost. Dzieci poniżej 150 cm muszą podróżować w odpowiednich fotelikach lub urządzeniach ochronnych. Przy zbliżaniu się do szkoły, zwracajmy uwagę na odpowiednie miejsce do zaparkowania pojazdu. Dzieci powinny wysiadać po stronie chodnika lub pobocza. Przejście dla pieszych nie jest miejscem na zatrzymywanie ani parkowanie pojazdów.

asp. Aneta Błędniak-Kałka, WRD KWP w Łodzi

  • Policjant prowadzi dzieci przez przejście dla pieszych.
Powrót na górę strony