Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wspólne ćwiczenia policjantów, strażaków i ratowników medycznych

W piątek, chwilę przed 12:00 samolot wojskowy MIG-29 tuż po starcie z łaskiej płyty lotniska, z niewiadomych przyczyn zahaczył o budynek jednej z firm w miejscowości Gucin. W skutek zdarzenia elementy dachu hali, przygniatają znajdujących się w niej pracowników. Zdarzenie to okazało się na szczęście tylko scenariuszem ćwiczeń dla funkcjonariuszy służb ratunkowych: Straży Pożarnej, Policji, Ratowników Medycznych oraz Nadleśnictwa Kolumna. Ćwiczenia miały na celu praktyczne sprawdzenie opracowanych procedur ratunkowych w przypadku katastrofy z udziałem wielu osób.

W piątek, 15 września 2023 roku, chwilę przed 12:00 otrzymaliśmy zgłoszenie o katastrofie z udziałem samolotu wojskowego MIG-29, który tuż po starcie, z łaskiej płyty lotniska, z niewiadomych przyczyn zahaczył o budynek jednej z firm w miejscowości Gucin na terenie gminy Buczek. Pierwsze informacje wskazywały, że w wyniku uderzenia samolotu w budynek, konstrukcja dachu uległa zawaleniu, a metalowe elementy budynku przygniotły znajdujących się na hali pracowników. Część dachu spadła na pojazd osobowy w którym znajdowali się klienci firmy. Palący się wrak samolotu wzniecił pożar lasu, a silny wiatr rozprzestrzeniał go na zachód. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Łasku, zabezpieczali miejsce zdarzenia, uniemożliwiając osobom postronnym dostęp na teren zakładu oraz w rejon pożaru. Przybyłe na miejsce załogi straży pożarnej przy użyciu nowoczesnego sprzętu zajęły się wydobyciem osób, rannych ich segregacją i udzielaniem pierwszej pomocy. Część załóg gasiła pożar. Zorganizowano prowizoryczne punkty medyczne w miejscach bezpiecznych a poszkodowanych przekazywano zespołom ratownictwa medycznego według priorytetów. Tuż przed zdarzeniem pilot MIG-29 katapultował się, więc rozpoczęto jego poszukiwania. Podczas przeczesywania lasu przez policjantów i strażaków, napotkano przedmiot przypominający uzbrojenie. Poszukiwaczy wycofano a policyjny pirotechnik przeprowadził rozpoznanie minersko-pirotechniczne. Okazało się, że przedmiot nie był zagrożeniem dla pracujących służb, a tuż po wznowieniu poszukiwań, odnaleziono rozbitka. 

Na szczęście, działania te okazały się jedynie scenariuszem, wymyślonym na potrzeby ćwiczeń. Miały one na celu w praktyce sprawdzić procedury ratunkowe w przypadku zaistnienia katastrofy w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia wielu osób. Zorganizowane przez strażaków ćwiczenia miały za zadanie także zweryfikowanie funkcjonujących procedur reagowania na tego typu sytuacje, a także zobrazowanie sprawności działania służb ratowniczych w trudnych warunkach. 

W ćwiczeniach uczestniczyły zastępy Państwowej Straży Pożarnej w Łasku, wszystkie jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego powiatu łaskiego, Wojskowa Straż Pożarna 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku (łącznie 21 zastępów, w sile 86 ratowników), Komenda Powiatowa Policji w Łasku, Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego oraz Nadleśnictwo Kolumna. 

Wiecej szegółów oraz zdjęć TUTAJ

sierż. sztab. Bartłomiej Kozłowski

  • Policyjne radiowozy i pojazdy straży pożarnej podczas ćwiczeń. W tle widać strażaków i policjantów podczas omówienia ćwiczeń.
  • Liczna grupa strażaków oraz policjanci omawiają szczegóły zaplanowanych ćwiczeń.
  • P{olicjant zabezpiecza miejsce zdarzenia podczas ćwiczeń.
  • Grupa dowódców oraz samorządowcy oglądają ćwiczenia.
  • Policjant pomaga przy segregacji poszkodowanych.
  • Policjant zabezpiecza miejsce zdarzenia na hali produkcyjnej.
  • Wozy strażackie oraz policyjny radiowóz zaparkowany na drodze dojazdowej do miejsca zdarzenia.
  • Policyjny pirotechnik opowiada o zasadach ćwiczenia.
  • Policyjny pirotechnik po zakończonym ćwiczeniu. Policjant ubrany w specjalistyczny sprzęt.
Powrót na górę strony