Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Łódzcy policjanci Zespołu Antykonfliktowego

Zawsze gotowi do rozmowy, z ponadprzeciętną zdolnością podejmowania decyzji pod presją czasu. Elastyczni w zachowaniu dopasowanym do sytuacji, potrafią dobrać odpowiednie metody w porozumiewaniu się z różnymi typami rozmówców, świetnie odnajdując się pracując w grupie. Ubrani w niebieskie kamizelki, nie mają przy sobie żadnych środków przymusu bezpośredniego. To członkowie policyjnego zespołu antykonfliktowego.

Zespół antykonfliktowy  w  Komendzie  Wojewódzkiej Policji w Łodzi składa się z funkcjonariuszy działających w strukturze nieetatowej. Na co dzień pełnią służbę w różnych jednostkach terenowych garnizonu łódzkiego. Zwoływani są w przypadkach zagrożeń, sytuacji konfliktowych, zgromadzeń. Pojawiają się na protestach społecznych, na miejscu katastrof, klęsk żywiołowych, imprez masowych, wszędzie tam, gdzie chaos i rosnące napięcia prowadzić ogą do wybuchu negatywnych emocji tłumu.

Zadaniem funkcjonariuszy zespołów antykonfliktowych jest przekonanie uczestników do pokojowego rozwiązania  konfliktu, żeby zapobiec konieczności używania siłowego sposobu rozwiązania sytuacji konfliktowych.

Policjanci wchodzący w skład zespołu antykonfliktowego są funkcjonariuszami dwadzieścia cztery  godziny na dobę i niejednokrotnie  mierzą się z interwencjami poza zadaniami należącymi do obowiązków omawianego zespołu. Takim przykładem jest historia, kiedy to w październiku ubiegłego roku w trakcie dojazdu na miejsce jednego ze zgromadzeń, na drodze ekspresowej S8 funkcjonariusze zespołu antykonfliktowego zatrzymali nietrzeźwego kierującego, który był sprawcą wypadku i nie udzielił pomocy poszkodowanym.

Zespół antykonfliktowy łódzkiego garnizonu policji uczestniczy w zabezpieczeniach związanych z meczami piłki nożnej. To niełatwe zadania, zawieranie porozumień z przedstawicielami kibiców, gospodarzy, gości. Trudność tych obowiązków polega na tym, że wiele sytuacji z wydarzeniami podczas rozgrywek prowadzi do napięć, rosnącej frustracji w trakcie ustawowych czynności podejmowanych przez Oddziały Prewencji. Funkcjonariusze łódzkiego zespołu antykonfliktowego podczas rozgrywek piłkarskich ściśle współpracują z funkcjonariuszami z innych krajów, których  drużyny biorą  udział w sportowych zmaganiach.

 Policjanci łódzkiego zespołu wielokrotnie powstrzymali konflikt i jego eskalację dzięki ich działaniom niepotrzebna była interwencja pododdziałów zwartych policji.

Wyciszanie napięć to zadania członków zespołu nie tylko podczas meczów, współpraca z organizatorami protestów, marszów, manifestacji, ustalanie zasad zachowania, wszystko po to by umożliwić bezpieczny przebieg zgromadzenia. Członkowie zespołu mają jeden nadrzędny cel – ochronę życia i zdrowia, nie tylko uczestników zgromadzenia,  również osób postronnych które znalazły się w jego pobliżu. Pojawiają się także tam, gdzie dochodzi do kontrmanifestacji, czy nielegalnych zgromadzeń, dążąc cały czas  do wyciszenia konfliktu. W takich sytuacjach jedną z najważniejszych  okazuje się umiejętność wysłuchania tego co mają do powiedzenia zebrane osoby. Pozostawanie w gotowości do działań wymaga od nich ogromnego zaangażowania oraz bardzo często wykonywania czynności służbowych w ponadnormatywnym wymiarze czasu pracy.

Dagmara Mośćińska

 

 

 

  • policjanci z zespołu antykonfliktowego  podczas meczu.
  • troje członków policyjnego zespołu antykonfliktowego.
  • policjant stoi tyłem, w niebieskiej kamizelce z napisem zespół antykonfliktowy.
Powrót na górę strony