Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
Poczucie bezpieczeństwa należące do podstawowych potrzeb każdego człowieka ma decydujący wpływ na funkcjonowanie społeczności. Poszukiwanie nowych rozwiązań, dla zapewnienia bezpieczeństwa zaowocowało koncepcją mapy zagrożeń. Mija 7 lat od pierwszego zalogowania się w serwisie KMZB.
Konsultacje ze społeczeństwem zrodziły pomysł na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa, i potrzebę by oprócz statystycznych danych dotyczących miejsc niebezpiecznych, umożliwiała mieszkańcom bezpośredni wpływ na stan bezpieczeństwa. W taki sposób Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa działa jak komunikator, dzięki któremu możliwa jest wymiana informacji pomiędzy społeczeństwem a Policją. Elektroniczna platforma została uruchomiona w 2016 roku. Korzystanie z jej serwisu jest dostępne dla wszystkich i łatwe w obsłudze.
Jak zacząć korzystać z serwisu?
Po wpisaniu adresu URL w przeglądarce internetowej pojawi się regulamin. Zaakceptowanie jego zapisów pozwoli na przejście dalej, by kontynuować korzystanie z serwisu internetowego KMZB. Strona wyświetli mapę a przy pomocy narzędzi zapewnionych w serwisie można wyszukać miejsca, w których występuje zagrożenie i wybór kategorii zgłoszenia pasującego do zgłoszenia. Następnie pojawia się możliwość naniesienia daty i innych szczegółów, również opisu zdarzenia, z dodaniem zdjęć i dokumentów włącznie. Klikając ikonę ,, zgłoś” otrzymamy informację o przyjęciu przez system zgłoszenia, które pojawia się wybranym miejscu na mapie.
Kategorie zgłoszeń możliwych do wyboru w aplikacji, od początku funkcjonowania mapy były modyfikowane w związku z sygnałami społecznymi, można wiec śmiało powiedzieć, że sami użytkownicy tworzą to narzędzie. Aplikacja KMZB cieszy się dużą popularnością. Wskazuje na to ogromna liczba odsłon, która z roku na rok rośnie. Z tego narzędzia korzystają osoby w różnym wieku, zarówno młodzi, jak i seniorzy, kobiety i mężczyźni. Każdy sygnał przekazany poprzez mapę zagrożeń, jest sprawdzany i angażuje siły policyjne by wyeliminować zagrożenie. Dzięki KMZB rozwiązywane są problemy mieszkańców. Policjanci na podstawie zagrożeń nanoszonych na KMZB eliminują z ruchu piratów drogowych, podejmują działania wobec osób spożywających alkohol w miejscach niedozwolonych, niejednokrotnie zapobiegają sytuacjom mogącym przerodzić się w zagrożenie demoralizacją małoletnich sprawdzając miejsca, w których się grupują, docierają na czas do osób bezdomnych potrzebujących pomocy. To tylko część przykładów policyjnych działań związanych z realizacją zgłoszeń naniesionych na KMZB. O skuteczności tej aplikacji świadczą liczby.
Analiza Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa na terenie garnizonu łódzkiego pokazało, że w latach 2022-2023 odnotowano 44751 zgłoszonych zagrożeń. Największą liczbę wśród nich zajmuje zagrożenie jakim jest przekraczanie dozwolonej prędkości – 14854. 9269 – to liczba zgłoszonych nieprawidłowo zaparkowanych pojazdów. Spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych naniesionych na KMZB to 3874. Pośród tych zgłaszanych najwięcej znalazły się także nielegalne rajdy samochodowe, dzikie wysypiska śmieci, a także grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją. Policjanci garnizonu łódzkiego w omawianym czasookresie potwierdzili i wyeliminowali 83% zagrożeń naniesionych na KMZB.
Mapa zagrożeń cały czas jest modyfikowana by jak najlepiej diagnozować problemy zagrażające mieszkańcom.
Dagmara Mościńska