Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Witając Nowy Rok, nie zapomnij zadbać o swojego zwierzaka

Łódzcy policjanci apelują do właścicieli czworonogów aby zadbać o właściwą opiekę swoich pupili podczas nocy sylwestrowej. Co roku w tym czasie dyżurni odbierają zgłoszenia o zagubionych psach, a na portalach społecznościowych ukazują się apele właścicieli zwierzaków, które uciekły wystraszone hukiem odpalanych fajerwerków. Dlatego przypominamy kilka zasad które pomogą naszym zwierzakom przetrwać ten czas. Pamiętajmy również, że za niezachowanie ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia i jego ewentualną ucieczkę właściciel może zostać ukarany mandatem.

Rokrocznie z hucznym powitaniem Nowego Roku na portalach społecznościowych możemy natrafić na apele o pomoc w odnalezieniu ukochanego pupila, który przerażony wystrzelonymi fajerwerkami uciekł z posesji lub zerwał się ze smyczy. Również oficerowie dyżurni komend i posterunków policji w garnizonie łódzkim odbierają zgłoszenia o zagubionych psach, które prawdopodobnie uciekły z domu lub zerwały się ze smyczy wystraszone hukiem fajerwerków.

Zanim jednak zaczniemy świętować pamiętajmy o prawidłowym zabezpieczeniu swoich zwierzaków. Huk petard niepokoi zwierzęta, a często jest dla nich śmiertelnym zagrożeniem. Dlatego przypominamy kilka zasad, które pomogą naszym pupilom przetrwać ten czas:   

  • Zachowajmy ostrożność podczas spacerów i koniecznie używajmy smyczy. Nigdy nie wiadomo gdzie i kiedy ktoś odpali petardę lub urządzi pokaz fajerwerków.
  • Pamiętajmy, że nawet jeśli we wcześniejszych latach pies nie przejmował się wybuchami, to może zrobić to teraz — nie ryzykujmy.
  • Jeśli mamy możliwość powinniśmy naszego zwierzaka wyposażyć w chip. Jest to najlepsze zabezpieczenie w przypadku zagubienia lub ucieczki.
  • W przypadku psów i kotów, które źle znoszą petardy i wybuchy, należy upewnić się, że adresatka znajduję się przy obroży. 
  • Nie wychodzimy na spacery późnym wieczorem, kiedy natężenie wystrzałów jest największe.
  • Jeśli nasz zwierzak boi się wybuchów wpuścimy go do domu lub przynajmniej do garażu. 
  • Upewnijmy się, że w ogrodzeniu naszej posesji nie ma dziur, ani czy pies wcześniej nie zrobił jakiegoś podkopu pod siatką.

Dzięki temu możemy zaoszczędzić sobie i naszym zwierzakom niepotrzebnego stresu. Niekiedy takie ucieczki kończą się śmiercią zwierzaka, który przestraszony wpada pod auto lub nigdy nie udaje się go odnaleźć. Pamiętajmy również o odpowiedzialności karnej właściciela. Oprócz ewentualnych kosztów w wyniku szkód wyrządzonych przez przerażone zwierzę, właściciel może zostać ukarany grzywną za niezachowanie ostrożności przy jego trzymaniu.

sierż. Mateusz Piliński

Powrót na górę strony