Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Garnizon łódzki policji gościł delegację słuchaczy z Wyższej Szkoły Policji w Oranienburgu (RFN)

Garnizon łódzki policji gościł pomiędzy 15 a 26 stycznia 2024 roku słuchaczy Wyższej Szkoły Policji w Oranienburgu (RFN), którzy w ramach swojego kursu odbyli dwutygodniowe hospitacje. Wyższa Szkoła Policji w Oranienburgu, która kształci funkcjonariuszy kraju związkowego Brandenburgia oferuje praktyki zagraniczne najlepszym swoim studentom, dając tym samym możliwość poznania struktury, wyposażenia oraz specyfiki realizowanych zadań w jednostce organizacyjnej policji kraju przyjmującego.

Mając na względzie zapewnienie adeptom policyjnym z Oranienburga wglądu w codzienną pracę oraz czerpanie z doświadczenia funkcjonariuszy policji garnizonu łódzkiego, przygotowano obszerny program zakładający m.in. praktyczne poznanie służby w Komendzie Miejskiej Policji w Łodzi, ze szczególnym uwzględnieniem zadań realizowanych przez Wydział Sztab Policji, Zespół Prasowo-Informacyjny, Wydział Prewencji oraz Wydział Ruchu Drogowego. W trakcie pobytu goście mieli okazję poznać zasady funkcjonowania Miejskiego Stanowiska Kierowania oraz współpracy ze Strażą Miejską. Ponadto poznali pomieszczenie dla osób zatrzymanych oraz strzelnicę, na której łódzcy funkcjonariusze trenują technikę i taktykę strzelecką.Towarzysząc dzielnicowemu IV Komisariatu Policji, studenci wzięli udział w spotkaniu profilaktycznym z seniorami oraz odwiedzili klasę mundurową w 42 Liceum Ogólnokształcącym w Łodzi. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja przygotowana przez gości, która przybliżyła łódzkiej młodzieży specyfikę pracy niemieckiej policji. Słuchacze mogli też obserwować działania przeprowadzane przez funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Łodzi w ramach akcji „trzeźwy poranek”, a na przykładzie I Komisariatu Policji poznać zadania i charakter służby pełnionej w tego typu jednostkach na terenie miasta Łodzi. Dodatkowym elementem było przybliżenie gościom sytuacji, w których łódzka policja wykorzystuje psy służbowe oraz krótka prezentacja szkolenia z udziałem „czworonożnych funkcjonariuszy”.

Kolejne dni niemieccy studenci spędzili poznając funkcjonowanie wybranych komórek organizacyjnych Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. W Ośrodku Szkolenia Policji w Łodzi z siedzibą w Sieradzu zapoznano gości z zasadami, warunkami i przypadkami użycia wybranych środków przymusu bezpośredniego oraz broni palnej, a także przećwiczono praktyczne umiejętności z zakresu taktyki i techniki interwencji.

Możliwość przymierzenia kombinezonu przeciwwybuchowego EOD, obsługa robota pirotechnicznego, prezentacja pojazdu do przewozu materiałów wybuchowych, a także zapoznanie się ze sprzętem i wyposażeniem sekcji Minersko-Pirotechnicznej Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Łodzi stało się udziałem młodych adeptów w kolejnym dniu hospitacji, wzbudzając spore zainteresowanie. Ważnym zagadnieniem było także przybliżenie specyfiki pracy i ram współpracy policji z Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Łodzi, mieszczącego się przy ul. Pienistej 71.

Słuchacze Wyższej Szkoły Policji w Oranienburgu poświęcili sporo czasu na zapoznanie się ze sprzętem i wyposażeniem służbowym używanym przez Oddział Prewencji Policji w Łodzi, wraz z możliwością obserwacji ćwiczeń pododdziałów podczas dynamicznego zatrzymania osób. Dużym wyzwaniem kondycyjnym okazał się praktyczny trening na policyjnym obiekcie sportowym.

Ciekawy materiał filmowy, dotyczący koordynacji działań policyjnych o dużej skali został przygotowany i omówiony przez Sztab Policji Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. Natomiast Wydział Wywiadu Kryminalnego przybliżył gościom tematykę analizy kryminalnej oraz współpracy międzynarodowej. Sporo praktycznych zadań czekało na studentów w Laboratorium Kryminalistycznym, które zorganizowało spotkanie z biegłymi z zakresu daktyloskopii, badań dokumentów oraz mechanoskopii broni i batalistyki.
Na zakończenie wizyty, studenci spotkali się z Zastępcą Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi insp. Tomaszem Jędrzejowskim, z którym podzielili się swoimi spostrzeżeniami i korzyściami odniesionymi w wyniku odbytych praktyk.

 

Marta Łomża
Wydział Komunikacji Społecznej
Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi

  • Delegaci zagraniczni przy komputerze.
  • Delegaci zagraniczni sprawdzają broń służbową.
  • Delegaci zagraniczni i pracownicy labolatorium Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.
  • Delegaci niemieccy oraz łódzcy policjanci w tle napis policja.
  • Funkcjonariusze ćwiczą na macie.
  • Delegacja niemiecka oraz funkcjonariusze policji.
  • Funkcjonariusze polscy i delegacja niemiecka.
  • Uczniowie klasy policyjnej oraz funkcjonariusze zagraniczni.
  • Policjant trzyma w dłoni notatnik.
  • Funkcjonariusze na strzelnicy.
  • Policjant ubrany w kombinezon.
  • Policjanci trzymają tarcze, w tle radiowozy.
  • Policjant trzyma w broń, obok stoją funkcjonariusze.
  • Policjanci na placu.
  • Policjantka trzyma broń, obok stoją funkcjonariusze.
  • Na stole leży sprzęt policyjny, obok stoją umundurowani policjanci.
  • Policjant obsługuje sprzęt, obok stoją funkcjonariusze.
Powrót na górę strony