Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dziś przypada "Międzynarodowy Dzień Dojeżdżania Rowerem do Pracy Zimą"

9 lutego jest dniem który skłania do przemyśleń na temat ekologii, zdrowego trybu życia i w szczególności bezpieczeństwa rowerzystów. Mimo iż na dworze aura nie rozpieszcza i niskie temperatury oraz padający śnieg na przemian z deszczem dają się we znaki, zawsze jest czas na rower.

Jak powtarzają zwolennicy dwóch kółek: nie ma złej pogody na jazdę rowerem – są tylko źle ubrani rowerzyści. W okresie zimowym ważne jest abyśmy byli widoczni na drodze szczególnie wyjeżdżając wcześnie rano do pracy i wracając do domu po zmierzchu. Nie tylko ciepła odzież jest niezbędna dla komfortu podróżowania jednośladem, ale również taka która posiada elementy odblaskowe i będzie widoczna dla innych uczestników ruchu. Jeśli zatem jesteśmy ubrani na ciemno, pamiętajmy o używaniu odblasków w okresie od zmierzchu do świtu oraz w warunkach ograniczonej widoczności. Kask nie jest obowiązkowym wyposażeniem rowerzysty, jednak miejmy na uwadze fakt, że wsiadając na ten pojazd należymy do niechronionych uczestników ruchu drogowego, więc chroniąc głowę zwiększamy szanse na przeżycie podczas zderzenia z autem.
Nie zapominajmy również o odpowiednim wyposażeniu naszego dwukołowca oraz jego stan techniczny. Zatem przed wyjazdem sprawdźmy:
1. Prawidłowe oświetlenie w rowerze:

  • z przodu musi być wyposażone w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej które może być migające.
  • z tyłu w co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz w co najmniej jedno pozycyjne światło barwy czerwonej, może być migające.

2. Sprawny hamulec oraz dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku
Rowerzysta od zmierzchu do świtu lub w tunelu jest obowiązany używać świateł stanowiących obowiązkowe wyposażenie roweru. Ponadto musi zachować szczególną ostrożność, jak również włączyć światła, w które rower jest wyposażony zarówno z przodu jak i z tyłu, w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza takich jak mgła, deszcz i opady śniegu. Podczas jazdy w dzień przy dobrej widoczności na drodze, można zdemontować światła pozycyjne roweru, natomiast na stałe musi być zamontowane obowiązkowe światło odblaskowe.
Zbliżając się do przejścia dla pieszych jesteśmy zobowiązani zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu. Możemy korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, ale tylko na pewnych warunkach:

  • wtedy gdy opiekujemy się osobą w wieku do 10 lat która również kieruje rowerem.
  • szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 metry i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.
  • warunki pogodowe zagrażają Twojemu bezpieczeństwu (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź czy gęsta mgła).

Jadąc rowerem po drodze dla pieszych jesteśmy zobowiązany jechać powoli, z prędkością zbliżoną do prędkości z jaka porusza się przechodzień, zachować szczególną ostrożność i ustępować im miejsca.
Pamiętajmy również o nierównościach na jezdni. Piasek lub inne nieczystości zalegające na drogach, w połączeniu z chwilą nieuwagi lub gwałtownym manewrem mogą doprowadzić do wywrócenia się jednośladu wraz z kierującym.
Dla każdego z nas jest miejsce na drodze bez względu na to jakim środkiem transportu się poruszamy. Jedźmy bezpiecznie, przestrzegajmy przepisów i dbajmy o wspólne bezpieczeństwo.

st. sierż. Anna Dziurka WRD KWP w Łodzi

  • Rysunek roweru wraz z opisem jego elementów.
Powrót na górę strony