,, Na miejscu przestępstwa o charakterze terrorystycznym” – cykl szkoleń w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Łodzi
14 lutego 2024 roku insp. Mariusz Krzystyniak Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi zainaugurował cykl szkoleń zorganizowanych przez policjantów Wydziału Dochodzeniowo – Śledczego KWP w Łodzi przy wsparciu Funkcjonariuszy Laboratorium Kryminalistycznego, z zakresu oględzin miejsc przestępstw o charakterze terrorystycznym, katastrof oraz identyfikacji ciał ofiar przestępstw.
Insp. Mariusz Krzystyniak Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi witając uczestników szkolenia zorganizowanego przez funkcjonariuszy wydziału dochodzeniowo – śledczego podkreślił, jak ważne jest współdziałanie podmiotów na miejscu zdarzenia masowego w sytuacji kryzysowej.
Zadania Zespołu DVI na miejscu katastrofy o charakterze masowym to jedno z głównych założęń szkoleniowych. Doskonalenie umiejętności, poprawa współdziałania organów procesowych z organami prowadzącymi czynności ratownicze, dzielenie się doświadczeniem w organizowaniu i prowadzeniu oględzin na miejscu przestępstwa z elementami identyfikacji ciał, wypracowanie standardów współpracy pomiędzy podmiotem identyfikacyjnym zwłoki czyli Zespołem DVI a prokuraturą i policją ,to cele jakie przyświecały organizatorom cyklu szkoleń jakie ruszyły 14 lutego 2024 roku na terenie KWP w Łodzi. Dwa dni szkoleniowe to wstęp i ugruntowana wiedza teoretyczna przekazywana przez prelegentów, którymi byli: dr Anna Smędra i dr Katarzyna Wochna z Zakładu Medycyny Sądowej w Łodzi, Prokurator Krzysztof Wiernicki z Prokuratuy Okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim, podkom. Małgorzata Kubacka, biegły z zakresu badań chemicznych Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Łodzi.
W szkoleniu uczestniczyli policjanci łódzkiego garnizonu, prokuratorzy, przedstawiciele Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi, oraz reprezentanci Zakładu Medycyny Sądowej.
Oględziny miejsca zdarzenia o charakterze terrorystycznym i katastrof z elementami identyfikacji ciał ofiar wymaga obecności i sprawnego działania wielu osób. Właściwy wybór metod i środków, sposobów prowadzenia oględzin, uwzględniających rozmiar zdarzenia, jego skutki oraz liczbę prowadzonych badań, właściwe koordynowanie na miejscu, ale także poza nim i uzyskane informacje przygotowane przez różne instytucje są podstawą do skutecznego efektu czyli zidentyfikowania ciał ofiar.
Szkolenie zakończy się ćwiczeniem głównym, podczas którego teoria zostanie wykorzystania w działaniu praktycznym, podczas realnej sytuacji zagrożenia stworzonej na potrzeby szkoleniowe.
Dagmara Mościńska