Informacje

Lany Poniedziałek z umiarem i rozsądkiem

,,Śmigus – dyngus” to w naszej tradycji zwyczaj polewania wodą w Poniedziałek Wielkanocny. Kultywowanie tego zwyczaju niestety, może zmienić się w wybryki chuligańskie, a nawet zagrozić czyjemuś zdrowiu i życiu. Drugiego Dnia Świąt Wielkiej Nocy policjanci patrolujący ulice zadbają by nieodpowiedzialna zabawa nie spowodowała zagrożenia.

Policjanci przypominają, że polewanie wodą w Poniedziałek Wielkanocny można uznać za zachowanie mieszczące się w ramach zwyczaju, o ile nie przekracza on norm ogólnie przyjętych w danym środowisku. Zachowania przekraczające te normy, mogą powodować odpowiedzialność sprawcy za popełnione wykroczenie, a w skrajnych przypadkach nawet za przestępstwo.

Szczególnie niebezpieczne może okazać się rzucanie worków foliowych wypełnionych wodą w nadjeżdżające samochody. To stwarza ogromne zagrożenie ponieważ kierowca może stracić panowanie nad prowadzonym pojazdem. Taka sytuacja może zakończyć się wypadkiem drogowym, którego skutki są nieodwracalne.

Policjanci przestrzegają przed pomysłami zrzucania worków z wodą z wiaduktów, balkonów, okien wieżowców, oblewania przypadkowych przechodniów. Wylewając dużą ilość wody, można narazić oblewaną osobę  na straty materialne, poprzez uszkodzenie na przykład sprzętu elektronicznego, który ma przy sobie – telefonu, tabletu, ale także odzieży.

Przestrzegamy amatorów zbiorowego, natarczywego oblewania o konsekwencjach prawnych za wszelkie chuligańskie incydenty. Odpowiedzialność karna za takie wybryki, będzie zależała od charakteru czynu oraz jego skutków. Zakłócając porządek publiczny trzeba spodziewać się mandatu karnego w wysokości do 500 złotych. Uszkodzenie mienia, czy uszkodzenia ciała natomiast to przestępstwa , zagrożone karą nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Zadbajmy o bezpieczne kultywowanie tradycji.

Dagmara Mościńska

  • zdjęcie na którym osoby wylewają wodę z wiader.
Powrót na górę strony