Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ GRZECZNOŚCI ZA KIEROWNICĄ

Dziś obchodzimy Dzień Grzeczności za Kierownicą. Z tego powodu przypominamy o kulturze i szacunku wobec innych uczestników ruchu drogowego. Dzisiejsze święto jest obchodzone nie tylko w Polsce ale również w wielu europejskich krajach, a jego głównym celem jest uświadomienie kierowcom prawidłowych postaw na drodze. Policjanci również przyłączają się do tej akcji, tym bardziej, że bezpieczeństwo w ruchu drogowym jest jednym z najważniejszych priorytetów.

Międzynarodowy Dzień Grzeczności za Kierownicą został zainicjowany we Francji. Trąbienie, przejeżdżanie na "późnym żółtym" lub co gorsza na czerwonym, wymuszanie pierwszeństwa, czy wjeżdżanie na skrzyżowanie bez możliwości zjazdu, to tylko niektóre z zachowań nieodpowiedzialnych kierowców. W sposób szczególny zadbajmy dzisiaj o wzajemną uprzejmość na drodze.

Za kierownicą powinniśmy pamiętać o tym, aby być tolerancyjnym wobec niedoświadczonych lub uczących się, czy starszych kierowców – nie krzyczmy przez uchyloną szybę, nie gestykulujmy w złości. Pamiętajmy też o tym, aby nie stwarzać zagrożenia dla innych rozmawiając np. przez telefon. Do najczęstszych grzechów kierowców należą również: 

  • nieużywanie kierunkowskazów, 
  • jazda lewym skrajnym pasem ruchu służącym do wyprzedzania, 
  • wyprzedzanie na skrzyżowaniu, 
  • nieprawidłowe przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych, 
  • parkowanie w miejscu niedozwolonym oraz nadmierna prędkość, która jak pokazują policyjne statystyki jest nadał główna przyczyną wypadków drogowych. 

Nasza kultura jazdy i sposób zachowania się na drodze mają znaczący wpływ na nasze bezpieczeństwo a także zwiększa także płynność ruchu. Do takich pozytywnych zachowań możemy zaliczyć m.in.: jazdę na tzw. "suwak", parkowanie w taki sposób, by wystarczyło miejsca dla innych pojazdów, pomoc innemu kierowcy, który takiej pomocy potrzebuje np. z powodu awarii pojazdu.

Stop agresji na drodze!

Policjanci z województwa łódzkiego korzystają ze specjalnej skrzynki mailowej stopagresjidrogowej@ld.policja.gov.pl. Każdy kto posiada filmy oraz zdjęcia na których widać rażące naruszenia przepisów Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym lub agresywne zachowania uczestników ruchu drogowego może przesłać pod ten adres.
Nadesłane materiały policjanci analizują pod kątem pociągnięcia do odpowiedzialności sprawców wykroczeń i agresywnych zachowań na drodze. Funkcjonariusze ustalają właścicieli pojazdów i nakładają mandaty lub kierują wnioski do sądu wobec kierowców, którzy dopuścili się rażących wykroczeń.

Kierowcy muszą mieć świadomość, że nawet brak patrolu Policji nie zwalnia z konieczności przestrzegania przepisów. Do policjantów najczęściej trafiają sprawy dotyczące niestosowania się do sygnalizacji świetlnej, nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowego wyprzedzania oraz wykroczenia wobec pieszych.  W przypadku rażących wykroczeń policjanci kierują wniosek o ukaranie do sądu, który może nawet zatrzymać uprawnienia do kierowania pojazdem oraz orzec zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.

Pamiętajmy, że powyższe rady powinny być przestrzegane przez kierowców nie tylko w Dniu Grzeczności za Kierownicą, ale za każdym razem kiedy wsiadamy za „kółko”. Bądźmy rozważni na drodze. Pamiętajmy o tym, aby wszelkie manewry w ruchu drogowym wykonywać w sposób prawidłowy i przemyślany. Tak naprawdę nasze bezpieczeństwo na drodze w głównej mierze zależy od nas samych. 

Chcesz aby inni kierowcy odnosili się do Ciebie z kulturą i szacunkiem? Zacznij wprowadzać powyższe wskazówki w życie a wtedy inni kierowcy odwdzięczą Ci się tym samym.

sierż. Mateusz Piliński

Powrót na górę strony