Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Chcesz zainwestować w kryptowaluty? Nie daj się oszukać!

Dzwoni do Ciebie przedstawiciel firmy, która zajmuję się inwestowaniem w kryptowaluty? Przedstawia możliwość szybkiego zarobku? Chce abyś tylko zainstalował aplikację? Uważaj, prawdopodobnie to oszuści! Nawiązują oni również kontakt z ofiarami poprzez media społecznościowe i oferują ogromny zysk. Kończy się to zainstalowaniem oprogramowania, które przechwytuje ich dane oraz hasła do kont bankowych. Apelujemy o zachowanie rozsądku przy transakcjach internetowych!

Dostajesz telefon od „specjalisty” w dziedzinie kryptowalut. Twój rozmówca zachęca Cię do zainwestowania pieniędzy. Oferuje szybki i duży zysk w obrocie kryptowalutą. Głos po drugiej stornie słuchawki brzmi przekonująco. Dlatego instalujesz na swoim komputerze czy telefonie aplikację przez którą dokonujesz inwestycji. Po pewnym czasie uświadamiasz sobie, że wszystkie zainwestowane pieniądze zniknęły, a rzekomy „specjalista” nie odbiera telefonu. W tym momencie dochodzi do Ciebie, że padłeś ofiarą oszustów. 

Przedstawiona historia to jedna z metod oszustwa na tzw. Kryptowalutę. Stosują oni różne techniki psychologiczne wszystko po to, aby wzbudzić nasze zaufanie i przekonać nas do inwestycji. Rzekomi „specjaliści” namawiają nas do zainstalowania programu za pomocą którego mogą zdalnie wykonywać operacje na naszym komputerze lub telefonie np. zaciągać błyskawiczne pożyczki, wykonywać nieautoryzowane transakcje lub „wyprowadzać” zgromadzone oszczędności.

Niestety takie historię zdarzają się coraz częściej. Dlatego apelujemy o zachowanie rozsądku przy transakcjach internetowych. Jeśli telefonicznie skontaktuje się z nami ktoś, kto:

  • namawia nas do zainstalowania na naszym komputerze programu do zdalnego sterowania;
  • oferuje nam możliwość uzyskania szybkich i wysokich zysków dzięki inwestycji w kryptowaluty;
  • chce mieć dostęp do naszych danych.

W tym momencie powinna zapalić nam się "czerwona lampka"! Możemy być pewni, że trafiliśmy na oszusta!  W takiej sytuacji powinniśmy skontaktować się z kimś bliskim, znajomym, zachować ostrożność i nie dać się skusić atrakcyjną ofertą! Jeżeli mamy podejrzenie, że padliśmy ofiarą oszustwa, skontaktujmy się ze swoim bankiem oraz powiadommy o tym fakcie Policję. Musimy mieć ciągle na uwadze, że oszuści stosują odpowiednie techniki psychologiczne! – Nie dajmy się oszukać!

Jak to zrobić? Oto kilka wskazówek: 

  • przede wszystkim kierujmy się zdrowym rozsądkiem. Twój rozmówca obiecuje Ci niepowtarzalna okazję do szybkiego zarobku pieniędzy? Bądź czujny! W ostatnim czasie to jedna z najczęstszych metod działania oszustów;
  • nigdy nikomu nie udostępniaj danych logowania do swojego konta bankowego oraz danych karty płatniczej;
  • czytaj każdą wiadomość z kodem autoryzacyjnym, którą dostajesz z banku, zanim wykorzystasz go, nie wiedząc, co autoryzujesz;
  • nie ufaj osobom dzwoniącym do Ciebie z instrukcją, jak szybko zaciągnąć lub wycofać zaciągnięty kredyt. Takie informacje sprawdzaj tylko w banku.
  • jeśli „rozmówca” proponuje Ci zainstalowanie oprogramowania do obsługi twojego komputera czy telefonu, możesz być pewien, że to oszustwo. Nie klikaj w każdy otrzymany link, ponieważ mogą one prowadzić do fałszywych stron;
  • sprawdź wiarygodność podmiotu oferującego pomoc związaną z inwestowaniem pieniędzy oraz wiarygodność numeru, z którego dzwoni rozmówca. 
  • Jeśli masz jakieś wątpliwości, rozłącz się i samodzielnie na klawiaturze wybierz numer banku czy instytucji, z której do Ciebie dzwonią;

I najważniejsze! Nigdy nie podejmuj decyzji pod wpływem chwili, zastanów się i nie ulegaj presji. To czy dasz się oszukać zależy w głównej mierze od Ciebie i Twoich decyzji. Niech będą one przemyślane.

sierż. Mateusz Piliński
 

Powrót na górę strony