Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego
Obchodzony na całym świecie Dzień Dziecka Zaginionego, ustanowiony został celem uczczenia pamięci zaginionego 25 maja 1979 roku 6-letniego Etana. Dla każdego rodzica dziecko jest największą wartością. Sytuacja jego zaginięcia to traumatyczne przeżycie dla całej rodziny. Policjanci zwracają uwagę na ten problem, mówiąc jak uniknąć zaginięcia małoletniego, by skala tego zjawiska była jak najmniejsza. Symbolem zaginionych dzieci jest kwiat niezapominajki, bo tego nie da się zapomnieć….
W 1983 roku, ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych – Ronald Reagan ustanowił 25 maja Dniem Dziecka Zaginionego, a od 2001 roku, dzięki zaangażowaniu federacji Global Missing Children Network, Missing Children Europe oraz Komisji Europejskiej został on oficjalnie uznany za Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego. Ma przypominać o zaginionych dzieciach, ale również uwrażliwiać na sytuację ich najbliższych – przede wszystkim rodziców, którzy latami codziennie zadają sobie pytanie: co się stało z ich dzieckiem? Nigdy nie zapominają i nie tracą nadziei na szczęśliwe zakończenie sprawy – powrót dziecka do domu. Stąd symbol Międzynarodowego Dnia Dziecka Zaginionego, jakim jest niezapominajka. 25 maja nie jest datą przypadkową. Tego dnia w 1979 roku 6-letni Etan wyszedł z domu na Dolnym Manhattanie w Nowym Jorku. Szedł sam do szkoły. Niestety, chłopiec nigdy nie dotarł nawet na autobusowy przystanek, z którego miał wyruszyć w dalszą drogę. Poszukiwania rozpoczęto niemal natychmiast. W pomoc zaangażowano nie tylko służby, ale też lokalną społeczność. Wizerunek chłopca pojawił się na pierwszych stronach gazet, w wiadomościach telewizyjnych, licznie rozlepianych plakatach. Niestety nigdy nie wrócił do domu.
W Polsce każdego roku zgłaszanych jest około 2 tysięcy zaginięć dzieci. Większość z nich odnajdywanych jest już w pierwszej czy drugiej dobie od zgłoszenia zaginięcia. Przyczyn zaginięć dzieci i młodzieży, jest wiele. W przypadku małych dzieci najczęściej jest to chwila nieuwagi rodzica, podczas której dziecko się oddala. Najmłodsze dzieci nie są w stanie ocenić niebezpieczeństw, przewidzieć konsekwencji tego, co robią. Natomiast częstą przyczyną zaginięć młodych ludzi są ucieczki. Młodzież ucieka z rozmaitych powodów. Zwykle wtedy, kiedy problemy, z którymi się zmaga (w domu, w szkole, z rówieśnikami, z rodzicami), przerastają go.
Policjanci na terenie garnizonu łódzkiego w minionym 2023 roku przyjęli łącznie 131 zgłoszeń zaginięć małoletnich. Wszystkie dzieci zostały odnalezione i wróciły do domów całe i zdrowe. Największą liczbę zaginięć odnotowaliśmy w grupie wiekowej 14 – 17 lat – 100.
Zaginięcie dziecka traktowane jest przez policję priorytetowo. Dokładnie przeszukiwany jest teren, w którym poruszało się dziecko. Działania policjantów wspierają zaawansowane urządzenia, śmigłowce, drony i specjalnie wyszkolone psy tropiące. Informacja o zaginięciu i poszukiwaniu niemal natychmiast trafia do krajowych i międzynarodowych baz danych. W nagłośnieniu sprawy pomagają również media, w tym społecznościowe.
Od 2013 r. w Polsce działa system Child Alert, który pozwala na natychmiastowe przekazanie komunikatu na temat zaginięcia dziecka oraz informacji dotyczących jego poszukiwań za pośrednictwem wszelkich istniejących mediów, telefonów komórkowych oraz nośników reklamy zewnętrznej. Umożliwia to szerokie, społeczne zaangażowanie w poszukiwania zaginionych dzieci. Operatorem systemu Child Alert w Polsce jest Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji.
Warto znać linię numeru 116 000. To telefon w sprawie Zaginionego dziecka i nastolatka Fundacji ITAKA, funkcjonujący od 2009 roku, finansowany ze środków MSWiA i Orange, którzy są partnerami telefonu. Po drugiej stronie słuchawki dyżurują specjaliści, wspierający rodziny zaginionych dzieci. Udzielają wsparcia nie tylko w samych poszukiwaniach ale także dzwoniący mogą liczyć na pomoc psychologiczna i prawną. Połączenie jest bezpłatne.
By uniknąć zaginięcia dziecka przede wszystkim:
- Małego dziecka pod żadnym pozorem nigdy i nigdzie nie pozostawiaj bez opieki, szczególnie w obcych dla niego i zatłoczonych miejscach.
- Troszcz się o dobre relacje z dzieckiem. Nie pozwól aby zaniedbane emocjonalnie uciekło lub szukało pomocy i zrozumienia u obcych osób, które mogą je skrzywdzić.
Kiedy dojdzie do zaginięcia dziecka:
- zweryfikuj, czy dziecko nie znajduje się w pobliżu i czy faktycznie doszło do jego zaginięcia
- przypomnij sobie najważniejsze szczegóły i oceń sytuację;
- niezwłocznie powiadom Policję!
Dagmara Mościńska