Informacje

,,Po pierwsze człowiek” – podinsp. Krzysztof Balcer - negocjator, policjant, człowiek

,,Na drodze, której istotą jest dążenie do doskonałości w służbie człowiekowi, ciągle napotykamy ludzi, których świat pęka i rozpada się. Zagubieni między czarnym a białym - nie pojmując współistnienia dobra i zła, światła i cienia, tracą z oczu cel i stają na krawędzi życia. Biorąc ten popękany świat w dłonie, pomagamy odnaleźć drogę i dajemy nadzieję. Możemy to robić,bo wiemy, że - Po pierwsze człowiek." Oto treść motta, która widnieje na certyfikatach wydawanych nowym adeptom sztuki policyjnej negocjacji.

Podinsp. Krzysztof Balcer, policjant z 40-letnim stażem, wieloletni negocjator. Obecnie funkcjonariusz Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, Przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów województwa łódzkiego. Zaczynał służbę jako dzielnicowy. Potem przeszedł do służby kryminalnej. Był rok 1992. W Polsce właśnie wtedy na podstawie Zarządzenia Komendanta Głównego Policji powstała pierwsza komórka organizacyjna odpowiedzialna za negocjacje. To ówczesny przełożony Krzysztofa zwrócił mu uwagę, że ma predyspozycje do pracy negocjatora. I tak się zaczęło. Kilka lat później pojechał na szkolenie, potem kolejne. Zdobywał wiedzę i doświadczenie. Desperaci, porwania dla okupu, napastnicy z bronią. Co najmniej 500 akcji. Został wojewódzkim koordynatorem i jednym z najbardziej znanych negocjatorów policyjnych w kraju. To on stworzył projekt emblematu policyjnego negocjatora. Na odznace widnieje pęknięta kula ziemska oraz litera ,,N”, to symbole rozpadającego się świata osoby w kryzysie i ogromnie ważnej roli, jaką odgrywa w niej negocjator. Balcer praktycznie od początku towarzyszył procesowi rozwoju policyjnych negocjacji w Polsce. To dzięki jego wysiłkom w 2006 roku powstał w garnizonie łódzkim, etatowy zespół negocjatorów, funkcjonujący do 2011 roku. Przez lata zajmowania się procesem negocjacji, cały czas poszerzał swój warsztat w kolejnych szkoleniach, szukał narzędzi, dzięki którym mógł podczas akcji użyć słów, gestów, zmieniających rzeczywistość, zmieniających decyzję ludzi znajdujących się w sytuacji kryzysowej i wciągających w kryzys innych.

,,Kiedy jechałem na akcję, miałem jeden cel: ratować człowieka „ – powtarza wiele razy podczas rozmów o świecie negocjatorów. I ratował, bez względu na czas, który nie zawsze był najlepszy by odebrać telefon od dyżurnego z informacją o kryzysowej sytuacji. Negocjator musi się spieszyć. Każda sekunda oddala go od powodzenia akcji. Na miejsce musiał docierać jak najszybciej. Zrywał się w nocy, zostawiał rodzinę wstając pospiesznie od świątecznego stołu. I nie mógł wiedzieć kiedy wróci i czy w ogóle wróci. Każdy Negocjator ma w swojej głowie historię, która zostanie z nim na zawsze. Taką, która porusza do głębi, taką, która obudzona we wspomnieniach wywołuje towarzyszące jej wtedy silne emocje. Podinsp. Balcer też taką ma. W 2007 roku na terenie Zakładu Karnego w Sieradzu doszło do tragedii, podczas której zginęło trzech policjantów. Strzelał jeden ze strażników więziennych, z okna jednej z wieżyczek zakładu. Balcer był jednym z negocjatorów, który dotarł na miejsce i nakłonił strzelca do poddania się. To był dzień, w którym mógł zginąć. Kula przeleciała zaledwie osiem centymetrów od niego.

,,Po pierwsze człowiek” – to główna dewiza, jaką kierują się policjanci zajmujący się negocjacjami. W tej wymagającej profesji każde życie jest tak samo ważne. Nie zastanawiają się czy jadą do desperata, który chce targnąć się na swoje życie, czy negocjują z niebezpiecznymi napastnikami, którzy wzięli zakładników, z takim samym zaangażowaniem ratują każdego. Słowem kluczem jest rozmowa, a siłą, empatia, intuicja, doskonała umiejętność zadawania pytań i taka sama słuchania, odczytywanie niewerbalnych sygnałów, uważność, opanowanie i profesjonalizm, niesamowita odporność na stres, którego w pracy policyjnego negocjatora, nie brakuje. Każda sytuacja jest inna bo każdy człowiek ma swoją indywidualną historię, dla negocjatora ważne jest by znaleźć cel, dla którego ten człowiek pozwoli sobie pomóc.

Były negocjator, podinsp. Krzysztof Balcer, podczas swojej ścieżki, działał wielotorowo, by zapobiec sytuacjom kryzysowym, by wyprzedzić tragedię. Kierowany chęcią poruszenia ważnych tematów napisał w 2009 roku poradnik skierowany do młodzieży ,, Jak żyć bezpiecznie w niebezpiecznym świecie”. Jest także współautorem podcastu ,,Negocjator”, cyklu opowieści o najbardziej spektakularnych sprawach, ze swoim udziałem, który w 2023 roku znalazł się wśród najchętniej słuchanych i najlepiej ocenianych w Empiku. Autor odebrał nagrodę Best Audio Empik Go.

W tym roku, został głównym bohaterem książki Radomira Wita, która odsłania trudny świat policyjnych negocjatorów ,,Negocjatorzy policyjni – zawsze chodzi  życie”

Dagmara Mościńska

  • emblemat policyjny negocjator
Powrót na górę strony