Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ujęcie obywatelskie nietrzeźwych kierujących

Podczas minionego weekendu na terenie działania Komendy Miejskiej Policji w Piotrkowie Trybunalskim doszło do trzech kolizji spowodowanych przez nietrzeźwych kierujących. We wszystkich przypadkach sprawcy zdarzeń zostali ujęci przez obywateli.


13 stycznia 2017 roku około godziny 18.00 na terenie gminy Moszczenica 35-letni podróżujący fiatem punto wjechał do rowu. Świadek całego zdarzenia chciał pomóc poszkodowanemu. Mężczyzna powiedział, że nic mu nie jest i z pomocą znajomego wyjechał, jednak jego stan nie pozwalał na dalszą podróż. Po przejechaniu na holu kilku metrów kierowca punto ponownie stracił panowanie nad pojazdem i wjechał do rowu. Świadek o całym zajściu powiadomił mundurowych. Jego przeczucia okazały się trafne. 35-latni kierowca fiata był nietrzeźwy. Badanie wykazało w jego organizmie ponad 2,8 promila alkoholu.
 
Tego samego dnia około godziny 20.00 na terenie gminy Rozprza kierujący audi A4 musiał uciekać na pobocze, aby uniknąć czołowego zderzenia z jadącym z przeciwnego kierunku samochodem audi 80. Mimo, że kierowca audi 80 zjechał na przeciwległy pas ruchu i stwarzał zagrożenie dla innych uczestników drogi, nie zatrzymał się. Świadkowie, którym udało się uniknąć zderzenia natychmiast zawrócili i ujęli nieodpowiedzialnego kierowcę oraz powiadomili policję. Okazało się, że 34-latek miał w organizmie 2,7 promila alkoholu.
 
16 stycznia 2017 roku również w godzinach wieczornych świadek przejeżdżający przez miejscowość Rozprza zauważył jak kierujący osobowym audi A4 jadąc z przeciwnego kierunku nagle zjeżdża do przydrożnego rowu. Natychmiast zareagował. O całym zajściu powiadomił stróżów prawa. Nieodpowiedzialnym kierowcą okazał się 36-letni mieszkaniec powiatu piotrkowskiego, który miał w organizmie ponad 2,5 promila alkoholu.
 

Mieszkańcy naszego powiatu, którzy ujęli nietrzeźwych kierowców wykazali się dużym zaangażowaniem i obywatelską postawą. 

Za jazdę w stanie nietrzeźwości kierującym grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, zatrzymanie prawa jazdy na 3 lata oraz wpłata 5.000 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Opisane konsekwencje są bardziej rygorystyczne wobec kierujących, którzy byli uprzednio skazani za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości. Za taki czyn grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat, dożywotni zakaz  prowadzenia pojazdów oraz świadczenie pieniężne w kwocie nie mniejszej niż 10.000 złotych.

Powrót na górę strony