Informacje

Obywatelskie ujęcie nietrzeźwego kierującego

Dzięki zdecydowanej i odważnej reakcji świadków, policjanci wyeliminowali z ruchu nietrzeźwego kierującego. 51-latek miał w organizmie ponad 3 promile alkoholu. Stracił już prawo jazdy, a za swój lekkomyślny czyn odpowie przed sądem. Apelujemy o trzeźwość za kierownicą i przypominamy, że pijani kierujący stanowią śmiertelne niebezpieczeństwo dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Godną naśladowania postawą wykazali się przypadkowi świadkowie, którzy w niedzielę około godz. 14.30 na ul. Zamkowej w Pabianicach, uniemożliwili dalszą jazdę nietrzeźwemu kierowcy. Oficer dyżurny komendy policji otrzymał zgłoszenie o tym zdarzeniu 7 lipca 2024 roku o godzinie 14.45. Funkcjonariusze, którzy pojechali na miejsce, zastali tam pojazd marki Mini Cooper oraz 51-letniego kierującego. Amator „jazdy na podwójnym gazie” wyjeżdżając z ulicy Kościuszki w ulicę Zamkową niemal czołowo zderzył się z innym samochodem. Pabianiczanin został obywatelsko ujęty przez zgłaszającego, który wraz z innymi świadkami zajechał mężczyźnie drogę. 47-letni świadek podbiegł do kierującego, stwarzającego zagrożenie w ruchu i próbował wyrwać mu kluczyki. Ten ruszył autem i po przejechaniu chodnikiem kilku metrów zatrzymał się na tyle pobliskiego kościoła. Tam 47-letni zgłaszający wspólnie z dwoma mężczyznami uniemożliwiali kierującemu mini cooperem dalszą jazdę. Policjanci zbadali ujętego 51-latka alkomatem. Miał w organizmie ponad 3 promile alkoholu. Właściwa decyzja świadków doprowadziła do zatrzymania skrajnie nieodpowiedzialnego kierującego. Pabianiczanin stracił już prawo jazdy. Funkcjonariusze zatrzymali mu również dowód rejestracyjny od auta, które jak się okazało nie posiadało aktualnych badań technicznych. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi mu teraz kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Na pochwałę zasługuje obywatelska postawa świadków tego zdarzenia. Dzięki ich zdecydowanej i stanowczej reakcji policjanci wyeliminowali z ruchu nietrzeźwego kierującego. Być może w ten sposób udało się również uniknąć kolejnej tragedii na drodze. Od początku roku pabianiccy policjanci ujawnili 53 nietrzeźwych kierujących pojazdami mechanicznymi. Ponadto ośmiu znajdowało się w stanie po użyciu alkoholu. Na tym jednak nie koniec. W tym samym czasie, w ręce stróżów prawa, wpadli też kierujący pojazdami niemechanicznymi (np. rowerami, hulajnogami). 26 pijanych i 11 kierowców po użyciu napojów wysokoprocentowych zasiliło grono lekkomyślnych amatorów jazdy „na podwójnym gazie”. Bardzo ważny jest brak społecznego przyzwolenia na tego typu zachowania. Jeżeli widzimy, że ktoś podejrzanie zachowuje się na drodze, łamie obowiązujące przepisy, powiadommy o tym stróżów prawa. Być może od tego zależeć będzie czyjeś zdrowie i życie.
podkomisarz Agnieszka Jachimek

Powrót na górę strony