Zrób wszystko, aby te historie nie dotyczyły Ciebie i Twoich bliskich- Uwaga na oszustów!
Łódzcy policjanci apelują, aby nie dać się nabrać na wiadomości oferujące możliwość szybkiego zarobienia dużych pieniędzy, bez wychodzenia z domu oraz różnego rodzaju oszustw na tak zwaną legendę. Zdrowy rozsądek, chłodna ocena sytuacji i stosowanie się do podstawowych zasad bezpieczeństwa w internecie pozwolą na uniknięcie utraty oszczędności.
Internet staje się coraz ważniejszym narzędziem z jakiego korzystamy w naszym codziennym życiu. Dzięki niemu możemy komunikować się z bliskimi, robić zakupy, korzystać z bankowości elektronicznej. Służy jako centrum rozrywki i edukacji, dzielenia się naszymi poglądami. Jest też skutecznym narzędziem do szukania i oferowania pracy oraz inwestowania zarobionych przez nas pieniędzy czy też poznania nowych osób.
Media społecznościowe, fora i różne komunikatory oraz portale i aplikacje randkowe gromadzą osoby o podobnych zainteresowaniach i to tam osoby szukające miłości kierują się w pierwszej kolejności. W przestępstwie matrymonialnym oszust stara się przekonać ofiarę o swoich romantycznych uczuciach, zbudować więź emocjonalną i skłonić do przekazania pieniędzy. Znajomość, która zaczyna się na platformie randkowej często trwa wyłącznie w świecie wirtualnym. Niejednokrotnie wyszukiwane są osoby starsze i samotne, które są ufne i mają mniejsze doświadczenie w korzystaniu z internetowych serwisów. Ofiarami tych przestępstw są zarówno kobiety jak i mężczyźni.
Jak rozpoznać oszusta:
- Oszuści szybko wyznają silne uczucie względem swojej ofiary,
- Odwlekają ustalenie daty spotkania z uwagi na swoją pracę,
- Nadają ofierze zdrobniałe, urocze przezwisko, co chroni ich przed pomyłką, gdy rozmawiają na czacie z wieloma ofiarami jednocześnie,
- Używają nieprawdziwych zdjęć atrakcyjnych osób,
- Proponują przeniesienie rozmów poza serwis randkowy najczęściej na popularny komunikator,
- Dzielą się swoimi problemami życiowymi, które mogą być rozwiązane wyłącznie za pomocą pieniędzy, aby w rezultacie poprosić o pomoc finansową.
- Jeśli masz podejrzenie, że osoba, z którą korespondujesz nie jest tą, za którą się podaje, warto o tym porozmawiać z kimś z grona przyjaciół lub rodziny. Jeśli coś wygląda na zbyt piękne, by było prawdziwe, czasem prawdziwe nie jest.
Oszuści internetowi, aby osiągnąć swój cel nieustannie modyfikują znane już metody oszustw oraz wymyślają nowe. Mimo coraz większej świadomości społeczeństwa na ten temat w dalszym ciągu pojawiają się sytuacje, w których osoby w różnym wieku przekazują nieznajomym dane do logowania do bankowości elektronicznej, a nierzadko również oszczędności całego swojego życia. Oszuści dzwoniąc starają się wzbudzić zaufanie swoich ofiar. Proponują bardzo atrakcyjne inwestycje w krypto waluty, czy na przykład Baltic Pipe, często informują o próbie oszustwa i konieczności instalowania oprogramowania typu AnyDesk. Dla uwiarygodnienia proponują rozmówcy, by bez rozłączenia, zadzwonił na numer policji i potwierdził ich dane, albo przełączają do odpowiedniego, choć w rzeczywistości nieistniejącego, działu banku, który to zrobi.
W dalszym ciągu pojawiają się również sytuacje, w których osoby starsze przekazują nieznajomym oszczędności często całego swojego życia. Schemat oszustw jest bardzo podobny, a finalnie seniorzy przekazują pieniądze i kosztowności nieznanym osobom, myśląc, że pomagają rodzinie lub znajomym. W każdym przypadku oszuści starają się wzbudzić zaufanie swoich ofiar. Proponują rozmówcy, by zadzwonił na numer policji i potwierdził ich dane. Wmawiają potencjalnym ofiarom, że mogą od razu wybrać numer alarmowy bez odkładania słuchawki. W ten sposób pokrzywdzeni myśląc, że dodzwonili się do policji nadal rozmawiają z oszustami.
Łódzcy policjanci przypominają:
- W naszym codziennym życiu stosujmy zasadę ograniczonego zaufania do wszelkich nieznanych nam osób. Zarówno tych, które do nas telefonują, jak również pukających do naszych drzwi.
- Jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny lub pracownika instytucji i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań.
- Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie.
- Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności pod namową telefonicznego rozmówcy.
- Nie działajmy w pośpiechu, nie podejmujmy od razu pieniędzy z banku-odłóżmy termin wypłaty lub udzielenia pożyczki najlepiej o kilka dni.
- Nikomu nie podawajmy swoich danych do logowania do bankowości elektronicznej i nie instalujmy nieznanego oprogramowania.
- Czytajmy opinie w internecie na temat firm i inwestycji, szczególnie tych wyjątkowo korzystnych.
Pamiętaj:
- Policja nigdy nie informuje o prowadzonych sprawach telefonicznie – odłóż słuchawkę, nic Ci za to nie grozi.
- Policja nigdy nie żąda przekazania pieniędzy, cennych rzeczy i prywatnych haseł czy loginów – jeśli ktoś do Ciebie zadzwoni w tej sprawie – odłóż słuchawkę.
- Policja musi działać zgodnie z procedurami – funkcjonariusz na początku rozmowy przedstawia się i podaje stopień oraz pokazuje legitymację, na której jest imię, nazwisko, zdjęcie, stopień, numer legitymacji, numer identyfikacyjny, data ważności
- Po zakończeniu rozmowy telefonicznej z rzekomym policjantem, zadzwoń pod numer alarmowy i poinformuj Policję o zaistniałej sytuacji.
Tym razem zwracamy się z apelem do osób młodych!
Informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Przypominajmy jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy lub przekazanie ich w ramach prowadzonych działań. Zwróćmy również uwagę na to zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie. Pamiętajmy żeby nie być biernym, a o każdej próbie oszustwa informujmy organy ścigania.
aspirant Kamila Sowińska
Film oszustwa.mp4
Pobierz plik oszustwa.mp4 (format mp4 - rozmiar 8.24 MB)
Nagranie audio 1Deskrypcja_nagrania_oszustwa.mp3
Pobierz plik 1Deskrypcja_nagrania_oszustwa.mp3 (format mp3 - rozmiar 1.06 MB)