Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nietrzeźwa z sądowym zakazem ujęta przez świadków

Do kolejnego obywatelskiego ujęcia nietrzeźwej kierującej doszło 25 lipca 2024 roku, na ulicy 20 Stycznia w Pabianicach. 41-latkę „wyczuła” ekspedientka sklepu. Przed dalszą jazdą powstrzymał ją 18-latek, który wyciągnął jej kluczyki ze stacyjki. Dzięki obywatelskiej postawie świadków lekkomyślna pabianiczanka odpowie przed sądem za jazdę na „podwójnym gazie” oraz na sądowym zakazie.

25 lipca 2024 roku o godzinie 15.45 policjanci pojechali na ulicę 20 Stycznia w Pabianicach, w związku z obywatelskim ujęciem nietrzeźwej kierującej. Na miejscu interweniujący funkcjonariusze zastali osobowe audi, jego właścicielkę oraz dwóch świadków zdarzenia. Z relacji zgłaszającej wynikało, że obsługując kobietę w sklepie, wyczuła od niej alkohol. Gdy chciała ją ująć, ta wsiadła do samochodu. Wówczas ekspedientka poprosiła o pomoc innego klienta. 18-latek wybiegł z budynku i zobaczył, że kobieta próbuje odjechać z parkingu. Nie wahając się ani chwili zabrał jej kluczyki uniemożliwiając tym samym ucieczkę. 41-latka była agresywna i wulgarna. Szybko potwierdziły się przypuszczenia świadków. Badanie alkomatem wykazało w jej organizmie niemal 1,7 promila alkoholu. Po sprawdzeniu w policyjnych systemach okazało się, że pabianiczanka posiada sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Oprócz tego, audi nie miało ważnego „przeglądu”. Amatorka „jazdy na podwójnym gazie” została zatrzymana. Kobieta po wytrzeźwieniu usłyszała zarzuty. Za jazdę w stanie nietrzeźwości i złamanie sądowego zakazu grozi jej kara do 5 lat pozbawienia wolności. Zgodnie z nowymi przepisami będzie musiała również „pożegnać się” z osobówką, która była jej wyłączną własnością.

Przypominamy, że 14 marca 2024 roku weszły w życie przepisy pozwalające na konfiskatę samochodów kierowcom mającym we krwi ponad 1,5 promila alkoholu. Jest to odpowiedź na zagrożenie bezpieczeństwa na drogach i rosnącą liczbę wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierujących. W Polsce wartość alkoholu za kierownicą od 0,20 do 0,50 promila to wykroczenie, a powyżej 0,50 promila to przestępstwo! Wsiadając za kierownicę „po kielichu” należy pamiętać, że każda ilość wypitego alkoholu upośledza nasze zmysły i wpływa na sposób jazdy. Ten stan przekłada się na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Dlatego ponownie zwracamy się do kierujących o rozwagę i rozsądek! Jazda „na podwójnym gazie” to brak odpowiedzialności i bezmyślność, która może kosztować kogoś utratę życia lub zdrowia. Apelujemy również do członków rodzin, pasażerów, znajomych oraz świadków. Nie bądźmy bierni i reagujmy na stwarzanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym przez lekkomyślnych kierujących!

podkomisarz Agnieszka Jachimek

 

Powrót na górę strony