Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Gdzie jesteś?! – wakacyjne zaginięcia dzieci i młodzieży

W okresie wakacyjnym, corocznie, policja odnotowuje wzrost liczby zgłoszeń zaginięć osób, które nie ukończyły 18 roku życia. Największą grupę w tych statystykach, stanowią nastolatkowie. Scenariuszy jest wiele. Ucieczki z domu, by przeżyć przygodę ,,na gigancie”, nieporozumienia z rodzicami, zawody miłosne, problemy, z którymi nastolatek sam nie może sobie poradzić.

Policjanci na terenie całego województwa łódzkiego odnotowali w lipcu 2024 roku 67 zaginięć małoletnich. Analogiczny okres minionego roku to 58 zaginięć dzieci i młodzieży. Zarówno w 2023 roku jak i w tym roku, najwięcej zgłoszeń dotyczyło grupy wiekowej 14-17 lat.

Każde zaginięcie policja traktuje priorytetowo i zaczyna działać natychmiast. Natomiast przyczyny i wobec tego kierunek policyjnych działań są odmienne. Inne są w przypadku kiedy ginie małe dziecko, inne kiedy nastolatek. Każda sprawa ma indywidualny przebieg. W przypadku zaginięcia dzieci do 6 roku życia, powodem najczęściej okazuje się niedostateczna uwaga rodziców. Maluchy wykorzystując ją, ciekawe świata, wybierają się na samodzielny spacer, oddalają z placu zabaw, czy idą swoją drogą w sklepie wielkopowierzchniowym. Małe dziecko gubi się, wpada w panikę, nie potrafi często znaleźć drogi powrotnej. Na szczęście zdecydowana większość tych historii rozwiązuje się bardzo szybko i dzieci wracają pod opiekę wystraszonych rodziców. Taki scenariusz jest tym łagodniejszym, ale może się okazać, że dziecko padnie ofiarą przestępstwa jakim jest pedofilia czy porwanie. Apelujemy do rodziców i opiekunów dzieci, rozmowa z dzieckiem przygotowuje je na uniknięcie zagrożeń. Zadbaj o to, by już od najmłodszych lat dziecko wiedziało jak się nazywa, gdzie mieszka i kim są jego rodzice. Ucz je, by nie otwierało nikomu drzwi podczas Twojej nieobecności. Zwalczaj w nim naiwność i zbytnią ufność innym osobom. Naucz swoje dziecko, co powinno zrobić w sytuacji, kiedy się zgubi.

W przypadku zaginięć w grupie wiekowej 13-17 to ucieczka z domu jest najczęstszym problemem. Szczególnie okres wakacyjny sprzyja podróżom ,,na gigancie”. Młodzież decyduje się na samodzielne letnie wyprawy, nie informując o swoich planach i kierunku swojej podróży, z różnych przyczyn, wśród których może być np. lęk przed uzyskaniem zgody od rodziców. Silne emocje związane z zawodem miłosnym mogą zakiełkować w głowie nastolatka myślami samobójczymi. Takie historie szokują najbliższych i paraliżują ich życie. Często sygnały o tym, że nastolatek  zmaga się z problemem, który wydaje  się nie do rozwiązania, wysyła wcześniej. Dlatego tak ważna jest rozmowa, zainteresowanie, wiedza z kim i gdzie spędza nastolatek wolny czas.

Najważniejsze jest w przypadku zaginięcia małoletniego natychmiastowe powiadomienie policji. Silne emocje związane z zaginięciem naszego bliskiego, szczególnie dziecka, prowadzą do tego, że nasze działania paraliżowane przez  strach, mogą nie być skuteczne. Ważne jest by policjantom przekazać jak najwięcej informacji, które mogą pomóc w poszukiwaniach. Nie ukrywaj przed funkcjonariuszem żadnych szczegółów okoliczności zaginięcia, każdy z nich pozwoli ukierunkować policyjne działania. Ważne by przy zgłoszeniu mieć przy sobie aktualne zdjęcie zaginionej osoby, kontakty i adresy osób z którymi nasz małoletni ma kontakt. Zachęcamy członków rodziny do wyrażenia zgody na publikację wizerunku osoby zaginionej na stronie internetowej komendy policji. W takiej sytuacji oficerowie prasowi zamieszczoną publikację przekazują do mediów, co zwiększa szansę na to, że osoba zostanie zauważona przez osobę, która taki komunikat przeczyta. Policjanci sprawdzają każdy sygnał w takich sprawach, przypominamy także, że informacje o miejscu przebywania osób zaginionych czy też poszukiwanych, przekazywane policjantom, mogą być anonimowe. Nie lekceważmy także żadnych sygnałów świadczących o tym, że ktoś znajdując się w sytuacji kryzysowej postanawia targnąć się na własne życie. Na terenie całego kraju można dzwonić na numer alarmowy 112, Kryzysowy telefon Zaufania na numer 116 123 oraz Młodzieżowy Telefon Zaufania na numer 116 111.

Na barkach policjantów spoczywa ogromna odpowiedzialność za drugiego człowieka. W sytuacji zagrażającej życiu i zdrowiu łączą swoje siły by jak najszybciej dotrzeć do osoby potrzebującej pomocy i zapobiec tragedii. W przypadku zgłoszenia zaginięcia osoby, z którą najbliżsi stracili nagle kontakt, nie są w stanie ustalić gdzie się znajduje, pojawia się podejrzenie, że może targnąć się na swoje życie, reakcja służb jest natychmiastowa. Po odebraniu takiego zgłoszenia do działań poszukiwawczych angażowane są ogromne siły policjantów różnych pionów, od prewencji przez pion kryminalny, dochodzeniowo – śledczy, rewiry dzielnicowych a także ruch drogowy. Kiedy istnieje podejrzenie, że czyjeś życie i zdrowie jest zagrożone ogłoszony alarm dla całej jednostki uruchamia machinę wielu czynności poszukiwawczych, których celem jest jak najszybsze odnalezienie zaginionej osoby. Policjanci sprawdzają każdą informację, docierając do miejsc, w których osoba może przebywać, niejednokrotnie przemierzają wiele kilometrów przeczesując metr po metrze dany teren. Wykorzystują psy służbowe, drony, kamery termowizyjne, śmigłowce wszystko po to by z pomocą dotrzeć na czas.

Zaangażowanie policjantów, ale także empatia i reakcja osób postronnych, ważna rola mediów, które prawidłowo reagują na prośbę policji o rozpowszechnienie informacji z wizerunkami osób zaginionych, sprawiają, że większość takich poszukiwań ma szczęśliwe zakończenie.

Dagmara Mościńska

Powrót na górę strony