Szkolenie czworonożnych funkcjonariuszy
Aby współpraca przewodnika z psem służbowym była efektywna, musi się opierać na systematycznym doskonaleniu umiejętności czworonogów. Takie szkolenie dla policyjnych przewodników psów służbowych oraz przewodników psów służbowych z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Łodzi, odbyło się na terenie Zaplecza Technicznego Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej w Łodzi.
To kolejna edycja wspólnych ćwiczeń realizowana w ramach doskonałej współpracy pomiędzy Komendą Wojewódzką Policji w Łodzi, a Komendą Regionalną Straży Ochrony Kolei w Łodzi.
23 sierpnia 2024 roku, na terenie Zaplecza Technicznego Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej przy ul. Lawinowej 71A w Łodzi odbyło się szkolenie dla policyjnych przewodników psów służbowych oraz przewodników psów służbowych z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Łodzi. W szkoleniu brali udział przewodnicy wraz z psami służbowymi kategorii patrolowo-tropiącej, do wyszukiwania zapachów narkotyków oraz do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych.
W przedsięwzięciu brało udział 12 czworonogów z przewodnikami. Głównym tematem szkolenia było wykonywanie czynności podczas zabezpieczeń imprez masowych podwyższonego ryzyka oraz wystąpienia zagrożenia terrorystycznego, w tym podłożenia ładunków wybuchowych. Doskonalono również współpracę z funkcjonariuszami SOK na obiektach kolejowych, a w tym podejmowanie interwencji w stosunku do osób agresywnych.
Podczas szkolenia ćwiczono między innymi posłuszeństwo ogólne psa w tym: pokonywanie przeszkód, praca węchowa – wyszukiwanie substancji odurzających i materiałów wybuchowych, przeszukanie terenu w celu odnalezienia ukrytego pozoranta, pościg psa bez kagańca za pozorantem i obrona przewodnika podczas konwoju. Ponadto przećwiczono elementy z zakresu podejmowania interwencji w stosunku do agresywnych osób posiadających niebezpieczne przedmioty, które mogą stworzyć zagrożenie dla życia i zdrowia. Szkolenie pozwoliło zacieśnić współpracę z Strażą Ochrony Kolei, a tym samym przećwiczyć elementy wykonywania wspólnych interwencji i prowadzenia czynności podczas zabezpieczania imprez masowych w tym meczy podwyższonego ryzyka.
Takie szkolenia przewodników i ich podopiecznych prowadzone są cyklicznie. Poprzez tego typu ćwiczenia doskonali się nabyte umiejętności policyjnych czworonogów oraz utrzymuje ich sprawność fizyczną.
podkom. Adam Dembiński
Nagranie audio Szkolenie.m4a
Pobierz plik Szkolenie.m4a (format mp3 - rozmiar 1.89 MB)