Informacje

Policjant w czasie wolnym od służby zatrzymał pijanego kierującego

3 promile alkoholu miał w swoim organizmie kierujący nissanem, któremu dalszą jazdę udaremnił policjant konwojówki, w czasie wolnym od służby. Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem, zagrożonym karą do 3 lat pozbawienia wolności. Apelujemy o trzeźwość na drodze!

Policjant zarówno w służbie jak i poza nią, reaguje na wszystkie przypadki zachowań niezgodnych z prawem. W minioną niedzielę, 25 sierpnia 2024 roku, wieczorem, sierż. sztab. Patryk Sroka z Wydziału Konwojowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi przemieszczał się swoim samochodem ulicą Aleksandrowską w Łodzi, kiedy jego zainteresowanie wzbudziły nieskoordynowane manewry kierującego nissanem. Nieuzasadnione zatrzymywanie pojazdu na prostym i pustym odcinku drogi, jazda od prawej do lewej krawędzi jezdni, zjeżdżanie na pobocze, jazda po krawężniku oddzielającym jezdnię od chodnika, uderzanie w słupki na jezdni, ustawione w związku z trwającym remontem, to wszystko wzbudziło w funkcjonariuszu podejrzenie, że kierowca nissana jest pod wpływem alkoholu lub innego środka działającego podobnie. Wiedząc, że takim zachowaniem kierowca stwarza zagrożenie dla siebie, innych kierowców, a także pieszych, sierż. sztab. Sroka postanowił natychmiast go powstrzymać. Dogodny moment i miejsce na bezpieczne zatrzymanie nadarzył się w okolicy skrzyżowania ulicy Szczecińskiej z Wersalską, kiedy mężczyzna zatrzymał się. Policjant zablokował kierowcy nissana ewentualne kontynuowanie dalszej jazdy. Wyczuwając od kierowcy silną woń alkoholu odebrał mu kluczyki i wezwał patrol ruchu drogowego. Do czasu przyjazdu funkcjonariuszy drogówki, mężczyzna chcąc uniknąć odpowiedzialności myślał, że ucieknie, ale sierż. sztab. Sroka ukrócił mu ten zamiar. Badanie stanu trzeźwości wykazało, że nieodpowiedzialny kierowca nissana, ma aż 3 promile alkoholu w organizmie. W każdej chwili, prowadząc pojazd w takim stanie, mógł doprowadzić do nieodwracalnej w skutkach tragedii, dodatkowo narażając na niebezpieczeństwo dwóch podróżujących z nim pasażerów. Policjant konwojówki znalazł się w odpowiednim miejscu i czasie, by zareagować prawidłowo, eliminując z ruchu nieodpowiedzialnego kierowcę. Przypominamy, że za jazdę w stanie nietrzeźwości, oprócz utraty prawa jazdy, grozi wysoka grzywna oraz kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Pamiętaj!

Alkohol zdecydowanie zmniejsza szybkość reakcji. Zaburzona zostaje ostrość widzenia i wyczucie odległości od potencjalnej przeszkody. Nietrzeźwy kierujący błędnie ocenia sytuacje i swoje umiejętności. Reagujmy, kiedy mamy podejrzenie, że kierowca może być pod wpływem alkoholu. Każdy z nas może zapobiec tragedii. Nie bójmy się działać. Informując o podejrzanych sytuacjach niejednokrotnie zapobiegamy tragedii na drodze. O każdej niepokojącej sytuacji można powiadomić policję dzwoniąc pod numer 112.

Dagmara Mośćińska

  • policyjna kontroli trzeźwości.
Powrót na górę strony