Informacje

Jeździsz hulajnogą? Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych!

W ostatnim czasie hulajnogi elektryczne stały się bardzo popularne, zwłaszcza w miastach. Przypominamy, że hulajnoga elektryczna jest pojazdem, a jej użytkownik to kierujący. Wiążą się z tym zarówno przywileje, jak i obowiązki.

Kierujący hulajnogami są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego, tym bardziej powinni dbać o swoje bezpieczeństwo. Ich zachowanie na drodze ma też znaczący wpływ na bezpieczeństwo innych uczestników ruchu, zwłaszcza pieszych, dla których potrącenie przez rozpędzoną hulajnogę może skończyć się dotkliwymi obrażeniami.
Zduńskowolscy policjanci co raz częściej interweniują w stosunku do użytkowników hulajnóg elektrycznych, gdzie większość z nich jest osobami małoletnimi. Do najczęstszych przewinień młodzieży należą:

 

  • przewożenie pasażera na hulajnodze;
  • przejeżdżanie przez przejście dla pieszych;
  • brak wymaganego oświetlenia w urządzeniu;
  • gwałtowne wjeżdżanie przed nadjeżdżający samochód – pamiętajmy, że wjeżdżając na drogę poruszając się ścieżką rowerową, jesteśmy zobligowani do zachowania należytej ostrożności

Młodzi ludzie często tłumaczą swoje nieodpowiedzialne zachowanie niewiedzą i nieznajomością przepisów. Brawura, chęć popisania się przed rówieśnikami, czy brak wyobraźni nie zastąpi nam znajomości przepisów oraz zdrowego rozsądku. Każdy uczestnik ruchu drogowego odpowiada za swoje bezpieczeństwo, ale również innych użytkowników dróg. Pamiętajmy, że to rodzic czy też opiekun prawny jest odpowiedzialne za swoje niepełnoletnie dziecko. Zadbajmy o to, by znały one obowiązujące przepisy i w sposób  odpowiedzialny użytkowały hulajnogę elektryczną.


Przypominamy:


Hulajnoga elektryczna: uprawnienia


Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane będzie posiadanie tych samych uprawnień, co w przypadku kierowania rowerem, czyli karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie jest wymagany.


Hulajnoga elektryczna: dzieci


Poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat mogą poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.


Hulajnoga elektryczna: zakazy


Przepisy zabraniają:
•    kierowania hulajnogą osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu,
•    przewożenia hulajnogą elektryczną innych osób, zwierząt i przedmiotów,
•    ciągnięcia lub holowania hulajnogą elektryczną innych pojazdów.


Przykładem skrajnej nieodpowiedzialności było zachowanie jednego z mieszkańców Zduńskiej Woli. 52- latek kierował hulajnogą elektryczną będąc w stanie nietrzeźwości. W trakcie jazdy przewrócił się, a świadek widząc stan kierującego zawiadomił służby. Zduńskowolanin kierował hulajnogą mając w organizmie ponad 2 promile alkoholu. Na szczęście w wyniku upadku mężczyzna  nie doznał poważniejszych obrażeń i nie wymagał pomocy medycznej. Nie obyło się jednak bez kary, gdyż za popełnione wykroczenie policjanci nałożyli na kierującego jednośladem mandat w wysokości 2500 złotych.


Bardzo ważne jest, aby osoby poruszające się na hulajnogach  korzystały  z właściwych części drogi. Kierujący tym pojazdem jest obowiązany jechać drogą dla rowerów lub pasem ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. W przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów powinien jechać po jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h.
Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego hulajnogą elektryczną jest dozwolone wyjątkowo. Tylko wtedy, gdy zgodnie z przepisami, pojazdy po jezdni poruszają się z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów. Hulajnogą elektryczną po chodniku należy jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu.

Przepisów związanych z użytkowaniem hulajnóg elektrycznych jest znacznie więcej. Każdy kto ma zamiar jeździć tym pojazdem koniecznie powinien się z nimi zapoznać.

młodszy aspirant Paulina Matysiak

 

Powrót na górę strony