Archiwum 2017

"Mała konferencja" w Zamku Trebnitz

W dniu 19 stycznia 2017 r. nieopodal  miasteczka Munchenberg w Zamku Trebnitz, będącym Centrum Edukacji i Spotkań, rozmawiano na temat programu z zakresu profilaktyki rówieśniczej pn. „Profilaktyka a Ty”.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Prezydium Policji kraju związkowego Brandenburgia, którego funkcjonariusze byli w Polsce podczas „Przystanków PaT” i widzieli entuzjazm młodzieży, należącej do grup patowskich. Chcieli dowiedzieć się na czym polega fenomen działania grup oraz ich współpraca z Policją. 

Strona polska spotkania reprezentowana była przez: Annę Hilakruk – menager programu „Profilaktyka a Ty” z Impresariatu KGP w Warszawie, nadinsp. w stanie spoczynku Dariusza Banachowicza, kom. Iwonę Firazę z Zespołu Profilaktyki Społecznej Wydziału Prewencji  KMP w Łodzi, st. asp. Agnieszkę Kulawiecką z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii KPP w Sieradzu oraz lidera sieradzkiej grupy PaT – Patryka Miłka.

Gospodarze mówili o swoich odczuciach po obecności w Polsce podczas X „Przystanku PaT”, który w 2015 r. odbył się na Stadionie Narodowym w Warszawie oraz o relacjach, jakie miały miejsce między niemiecką gimnazjalną a polską młodzieżą z sieradzkiej Grupy PaT w trakcie realizacji projektu edukacyjnego w Zamku Trebnitz w listopadzie 2016 r.

Pani Anna Hilaruk przedstawiła filozofię działania profilaktycznego skierowanego do młodzieży, która jest w wieku adolescencji, neguje autorytet rodziców, wychowawców, szuka wsparcia w grupie rówieśniczej. Wtedy potrzebny jest mądry kolega lub koleżanka, którzy bez zbędnych bez ogródek powiedzą młodemu człowiekowi, że sięgając po alkohol, narkotyki lub dopalacze niszczą sobie zdrowie i życie, skazując się często na uzależnienie do końca życia, popadając również w konflikt z prawem. PaT daje alternatywę, wskazuje młodzieży drogę bez używek i bez dopingu. Młodzież skupia się na działaniach artystycznych, szuka możliwości mówienia o swoich problemach językiem sztuki.

Były Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi nadinsp. w stanie spoczynku Dariusz Banachowicz, opowiadał o realizacji projektu pt. „Heysel”. W 2014 r. w Łodzi miało miejsce wiele incydentów związanych z tzw. ustawkami kibiców zwaśnionych drużyn Widzewa i ŁKS. Działania prewencyjne nie dawały pożądanego efektu. Ówczesny Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi wpadł na pomysł, by zaprosić do Łodzi Chojnickie Studio Rapsodyczne ze spektaklem, który dotyczy wydarzeń z 1985 r., kiedy to podczas meczu finałowego Pucharu Europy spotkały się dwie drużyny "Juventus" i "Liverpool. Przed rozpoczęciem meczu doszło do tragicznego wydarzenia, w wyniku którego śmierć poniosło 39 osób, a ponad 600 osób odniosło rany. Grupa z Chojnic występowała w 6 łódzkich szkołach gimnazjalnych, gdzie po przedstawieniu odbywło się spotkanie profilaktyczne z młodzieżą oraz piłkarzami Widzewa i ŁKS.

Kom. Iwona Firaza z KMP w Łodzi opowiadała o przygotowaniach, organizacji i przebiegu VIII Przystanku PaT, który odbył się w dniach 9-13 lipca 2013 r. w Łodzi. W wydarzeniu wzięło udział ponad 2000 młodych ludzi z całej Polski, ale również młodzież z Ukrainy. Dla młodych ludzi przygotowano mnóstwo różnego rodzaju warsztatów, każdy mógł wybrać to co go interesuje. Podczas tego wydarzenia zorganizowano tzw. Patosferę, czyli wyjście Przystankowiczów do mieszkańców Łodzi, by pokazać im, że młody człowiek potrafi wiele zrobić bez dodatkowych stymulantów, że życie na trzeźwo jest atrakcyjne.

St. asp. Agnieszka Kulawiecka z KPP w Sieradzu przedstawiła swoją Grupę PaT, która działa od 2013 r., projekty profilaktyczne dotyczące uzależnień, cyberprzemocy, ruchu drogowego. W swojej prezentacji pokazała, jak wiele wysiłku organizacyjnego trzeba włożyć, by stworzyć warunki do działania  grupie młodzieży, wskazać kierunki działania, zdobyć fundusze na realizację projektów.

Na koniec pozostawiono wystąpienie Lidera Sieradzkiej Grupy PaT – Patryka Miłka, który swoim wystąpieniem potwierdził założenia programu i pokazał, że młodzież czerpie satysfakcję z działania na rzecz drugiego człowieka, że występując na scenie, wchodząc w różne role, ma możliwość przeżywania ekstremalnych emocji, poznania wielu ciekawych osobowości rówieśników i dorosłych mistrzów teatru.

By przybliżyć działanie Policji w zakresie profilaktyki rówieśniczej, strona niemiecka została zaproszona do udziału w różnych inicjatywach profilaktycznych, tj. przegląd teatrów profilaktycznych, realizacja projektów edukacyjno-profilaktycznych.

  • Christian Schmidt i st. asp. Agnieszka Kulawiecka - wystąpienie
  • Kom. Iwona Firaza - wystąpienie
  • St. asp. Agnieszka Kulawiecka, Christian Schmidt, nadinsp. w st. spoczynku Dariusz Banachowicz - udział w "małej konferencji"
  • Uczestnicy "małej konferencji" podczas wystąpienia prelegenta
  • Zdjęcie grupowe polskich uczestników i gospodarzy przedsięwzięcia
Powrót na górę strony