W kwietniu, sierpniu i listopadzie 2011 r. w ramach współpracy regionów: łódzkiego i wołyńskiego zrealizowano trzy przedsięwzięcia, mające na wypracowanie kierunków współpracy, nawiązanie kontaktów oraz oddanie czci wszystkim żołnierzom i policjantom poległym na ziemi Wołyńskiej.
Podczas ukraińsko-polskiej konferencji, zorganizowanej przez władze obwodu wołyńskiego i województwa łódzkiego, Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi podzielił się informacjami i spostrzeżeniami związane z poziomem efektywności działań policyjnych na podległym terenie oraz sposobami wzmocnienia zdolności zarządczych z Zastępcą Naczelnika Zarządu - Naczelnika Sztabu ZMSW na Wołyniu.
W 95. rocznicę bitwy pod Kostiuchnówką otwarte zostało Centrum Polonijne „Polska Szkoła”. Organizatorami przedsięwzięcia byli: Łódzki Urząd Wojewódzki w Łodzi i Komenda Chorągwi Łódzkiej ZHP, a jego celem wsparcie działań na rzecz dialogu polsko-ukraińskiego, pogłębiania współpracy, podejmowanej wspólnie z przedstawicielami władz województwa, administracji i organizacji pozarządowych. W 2010 roku została podpisana umowa o współpracy województwa łódzkiego z obwodem wołyńskim.
Kostiuchnówka jest znana jako miejsce największej polskiej bitwy podczas I wojny światowej w 1916 r. Uczestnicy wyprawy zapalili znicze na polskich cmentarzach w Przebrażach, Koszyszczach i Maniewiczach. Harcerze oraz osoby najbardziej zasłużone dla ZHP zostali uhonorowani odznaczeniami i odznakami za zasługi dla ZHP i Ruchu Przyjaciół Harcerstwa oraz medalami Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej. W Lasku Polskim zaprezentowano okoliczne wystawy i ekspozycje, tj.: „Harcerska służba pamięci na Wołyniu”, „Przyjaźń bez granic – odnowa cmentarzy ukraińskich w Polsce”, „Kronika remontu Polskiej Szkoły”.
Kolejnym przedsięwzięciem były uroczystości zorganizowane przez Łódzki Urząd Wojewódzki w Łodzi oraz Komendę Chorągwi Łódzkiej Związku Harcerstwa Polskiego w ramach Sztafety po Ogień Niepodległości. Wojewoda Łódzki wraz z zaprzyjaźnionymi instytucjami wspiera inicjatywy współpracy i kultywowania pamięci o historii Polski podejmowane przez harcerzy. Sztafeta po Ogień Niepodległości nawiązuje do I Wojny Światowej i pierwszych lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i ma na celu zachowanie pamięci o Czynie Zbrojnym Legionów i oddanie czci wszystkim żołnierzom i policjantom poległym na ziemi Wołyńskiej.
W ramach wizyty delegacja łódzka odwiedziła groby polskich policjantów poległych na służbie, które udekorowano flagami RP, wieńcami i zniczami, oddając cześć funkcjonariuszom, którzy poświęcili życie w walce o wolność ojczyzny na wołyńskiej ziemi. Odwiedzono cmentarze w Kostiuchnówce, Maniewiczach, Trojanówce i Czersku.