Kto rozpoznaje

Kto rozpoznaje zwłoki ujawnione w 1993 roku

Funkcjonariusze Zespołu do spraw Przestępstw Niewykrytych Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Sieradzu prowadzą czynności w sprawie ujawnionych zwłok zamordowanego mężczyzny o nieustalonej tożsamości. Zwłoki ujawniono 07.07.1993 r. około godz. 14.00 przez postronną osobę w lesie w miejscowości Lubili, gm. Pęczniew, która to osoba ujawniła usypany kopiec z którego wystawała noga człowieka ubrana w skarpetę.

Na miejscu ustalono, że pod gałęziami przysypane ziemią i ściółką leśną znajdują się zeszkieletowane zwłoki nieustalonej tożsamości i płci. Zwłoki ubrane były jedynie w majtki i skarpetę. Wstępne czynności na miejscu zdarzenia sugerowały mechaniczne uszkodzenie czaszki. Sekcja zwłok wykazała, że zamordowany to mężczyzna w wieku około 40 lat, wzrostu około 182 cm. Z uwagi na zaawansowany proces rozkładu zwłok ustalono, że od zgonu i ukrycia zwłok upłynęło co najmniej kilkanaście miesięcy. Górnej granicy przebywania zwłok w tych warunkach nie da się dokładnie oznaczyć, wydaje się jednak, że nie przekracza ona 2 – 3 lat. Do chwili obecnej w toku postępowania nie zdołano ustalić danych osobowych zamordowanego mężczyzny. Wykonano rekonstrukcję przypuszczalnego wyglądu twarzy zamordowanego mężczyzny.

Rysopis mężczyzny na podstawie rekonstrukcji twarzo-czaszki:

  • Płeć – męska
  • Wiek – 30/35-45/ lat
  • Wzrost – prawdopodobnie wysoki
  • Budowa ciała – prawdopodobnie szczupła
  • Włosy – jasne, dość duże prawdopodobieństwo występowania włosów w odcieniu rudawym, kształtu lekko falistego
  • Czoło – średniej wysokości i szerokości o zaznaczonych wyraźnie kresach skroniowych
  • Brwi – dość obfite, być może kształtu lekko łamanego, w jasnym odcieniu/ podobnym jak włosy głowy
  • Oczy – barwy jasnej/ być może szaro-niebieskiej/ z lekką, a nawet średnio wykształconą fałdą powieki górnej.
  • Nos – dość długi, najprawdopodobniej lekko garbaty z widocznym w górnej okolicy garbkiem, wąski w okolicy nasady i górnej części, a szerszy w dolnej okolicy, gdzie był prawdopodobnie przypłaszczony z powodu doznanego urazu.
  • Usta – warga górna/ część skórna/ nie wysoka ale silnie uwypuklona z uwagi na silną prodoncję w obrębie uzębienia. Spowodowało to najprawdopodobniej niedomykanie się czerwieni wargowej ust, a tym samym/być może/widoczne były centralne siekacze szczęki z przerwą między nimi tzw. ,,furtką”
  • Bródka – średniej wielkości o zaznaczonych okolicach kątów żuchwy i lekko przypłaszczonej okolicy podstawy. Z uwagi na dość silne zaznaczenie wyniosłości bródkowej bródka w całościowym ujęciu sprawiała wrażenie tzw. ,,energicznej”
  • Uzębienie -  zachowane jest w znakomitej większości uzębienia szczęki i żuchwy bez w większym wymiarze leczenia stomatologicznego. Cechami wybitnie charakterystycznymi są dwie koronki – prawdopodobnie złote – jedna w szczęce, druga w żuchwie oraz tzw. Furtka.
  • Cechy charakterystyczne – zdecydowanie jasna lub nawet bardzo jasna pigmentacja włosów głowy, oczu i skóry twarzy/cery/ w przypadku przynależności osobnika do typu teutońskiego. Natomiast w przypadku przynależności osobnika do typu czuchońskiego, co jest mniej prawdopodobne, pigmentacja wszystkich w/w elementów zewnętrznej budowy ciała byłaby ciemniejsza.
  • Na podstawie zebranego materiału oraz stwierdzonych koron nazębnych (prawdopodobnie złotych) domniemuję się, że denat był obywatelem jednego z państw rosyjskojęzycznych.

Wszystkie osoby mogące pomóc w ustaleniu tożsamości denata lub okolicznościach jego śmierci proszone są o kontakt z Wydziałem Kryminalnym Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, 91-048 Łódź ul. Lutomierska 108/112 pod nr telefonu  47 841 21 30 w godzinach 8-16 lub cało dobowo pod nr tel. 112 bądź TELEFON ZAUFANIA 42 651 50 07 Wydziału Kryminalnego.

 

  • Rysunek twarzy mężczyzny.
Powrót na górę strony