WITAJ SZKOŁO!

BĄDŹ OSTROŻNY - UWAŻAJ NA DRODZE! NIE UFAJ OBCYM!

Dziecko, które ukończyło 7 rok życia, jest samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Aby bezpiecznie poruszać się po mieście, powinien poznać wszystkie zasady, zanim wyruszy w pierwszą drogę do szkoły.

1. Pieszy może poruszać się jedynie po chodniku lub drodze dla pieszych.

2. Jeśli na drodze nie ma chodnika

 • pieszy powinien korzystać z pobocza i poruszać się lewą stroną drogi – tak by być widocznym da pojazdów nadjeżdżających z przeciwka.
 • pieszy może poruszać się po drodze dla rowerów, ale ma również obowiązek ustępować pierwszeństwa rowerzystom;

3. Wyjątkowym miejscem, gdzie pieszy może poruszać się całą szerokością drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdami, jest strefa zamieszkania. Jest to teren oznaczony specjalnym znakiem informacyjnym. ZAWSZE jednak trzeba zachować ostrożność, ponieważ nie jest to miejsce wyłączone z ruchu pojazdów.

4. Zawsze powinniśmy stosować się do przepisów i przestrzegać zasad ruchu drogowego

 • Przechodzimy przez jezdnię jedynie w wyznaczonym miejscu
 • Gdy jest sygnalizacja świetlna przez ulicę przechodzimy jedynie wtedy, gdy zapali się światło zielone
 • Nie wolno przebiegać przez ulicę, ani wybiegać tuż przed jadące auta
 • Dochodząc do przejścia dla pieszych, zawsze należy się rozejrzeć (w lewo, w prawo i jeszcze raz w lewo) i upewnić, że bezpiecznie możemy przejść na druga stronę ulicy

5. Bardzo ważnym elementem zwiększającym bezpieczeństwo na drodze, jest noszenie elementów odblaskowych. Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

 

KIM JEST OSOBA OBCA? - to osoba, której nie znamy. Co zrobić, kiedy pojawi się na naszej drodze? Nie wystarczy stosować się jedynie do zasady „Nie rozmawiaj z nieznajomymi”.

 • Z kimś obcym możesz rozmawiać tylko wtedy, gdy zgadzają się na to Twoi rodzice lub gdy jesteś przy nich.
 • Dorosłe osoby, kiedy potrzebują jakikolwiek pomocy, powinny poprosić o nią inną osobę dorosłą a nie dziecko. Nawet wtedy, gdy potrzebują pomocy w niesieniu paczki, w odnalezieniu jakiegoś miejsca lub szukają zwierzątka, które zaginęło.
 • Nigdy nie wsiadaj do samochodu obcej osoby.
 • W miejscach publicznych, np. w sklepie, w parku, na placu zabaw nie oddalaj się od rodziców lub swoich opiekunów. Staraj się mieć ich zawsze w zasięgu swojego wzroku.
 • Nie rozmawiaj z osobami, których nie znasz. Jeżeli obcy człowiek podejdzie do Ciebie za blisko, cofnij się i biegnij po pomoc. Krzycz głośno, jeżeli ktoś obcy próbował by cię złapać.
 • Jeżeli się zgubisz, zwróć się o pomoc do osoby pilnującej bezpieczeństwa lub do sprzedawcy w sklepie. Jeżeli rozłączysz się z towarzyszącym ci dorosłym w publicznym miejscu takim, jak sklep lub centrum handlowe, nie ruszaj się z miejsca i poczekaj, aż rodzic po Ciebie przyjdzie.
 • Nigdzie nie odchodź z osobą której nie znasz, nawet jeśli twierdzi, że zna Twoich rodziców i wie, w którą stronę poszli.
 • Nigdy nie przyjmuj niczego od nieznajomego.

 

RODZICU!

 1. Uświadom dziecko, że nigdy nie wolno wsiadać do samochodu obcej osoby, która proponuje podwiezienie, ani rozmawiać z nieznajomi w drodze do szkoły bądź do domu, nawet gdy są mili.
 2. Pokaż dziecku najbezpieczniejszą drogę z domu do szkoły i ze szkoły do domu. Pamiętaj, że droga najkrótsza nie zawsze jest najbezpieczniejsza.
 3. Jadąc z dzieckiem do szkoły pamiętaj o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub na specjalnych podkładkach.
 4. Daj przykład - nosząc przy sobie elementy odblaskowe.
Powrót na górę strony