WITAJ SZKOŁO!

KOMPUTER TO NAUKA, ZABAWA, ALE I PUŁAPKI - UWAŻAJ!

Portale społecznościowe to wirtualne „podwórko”, na którym spotyka się młodzież. Dzięki temu może być w stałym kontakcie z kolegami ze szkoły, zawierać nowe znajomości, wymieniać się poglądami, chwalić się umiejętnościami, rozwijać swoje pasje, wyrażać siebie wrzucając własne posty i zdjęcia oraz komentując informacje dodawane przez innych. Portale społecznościowe jawią się więc jako obietnica nowej, lepszej rzeczywistości. Niestety, niosą ze sobą wiele niebezpieczeństw.

Komputer z dostępem do Internetu jest nieodłącznym elementem współczesnego życia. Dzięki temu dziecko poznaje świat, uczy się, kontaktuje z rówieśnikami. Pozytywnych stron Internetu jest bardzo wiele, niesie on jednak ze sobą także wiele zagrożeń dla każdego użytkownika.

 1. Bądź dyskretny. Informacje, które zamieszczane są w sieci, stają się publiczne i widoczne dla wszystkich. Nawet szybkie usunięcie treści może nie być wystarczające – wszystko co trafia do Internetu już w nim pozostaje.
 2. W Internecie nikt nie jest anonimowy. Dbaj o swoją tożsamość. Nigdy nie zamieszczaj informacji, które mogą posłużyć do zlokalizowania Ciebie (na przykład imienia i nazwiska, adresu e-mail, czy też adresu domowego lub numeru telefonu).
 3. Zachowaj ostrożność. Nie umawiaj się z osobami przypadkowo poznanymi w sieci – nigdy nie wiesz, kto siedzi po drugiej stronie.
 4. Reaguj na wszelkie przejawy agresji werbalnej i niewerbalnej. Nie wdawaj się w zbędne dyskusje z natrętnymi osobami. Nie hejtuj! Jeśli ktoś Cię obraża powiadom dorosłego lub administratora o danej osobie i jej zachowaniu.
 5. Chroń komputer przed wirusami. Używaj oprogramowania zabezpieczającego (na przykład skanerów antywirusowych). Nie otwieraj, nie odpowiadaj, nie przesyłaj dalej wiadomości od nieznanych nadawców. Upewnijcie się, że system operacyjny jest zaktualizowany i zabezpieczony na wypadek, gdyby e-mail nieumyślnie zainfekował wasz komputer.
 6. Chroń swoją prywatność. Nigdy nie udostępniajcie loginów, haseł, kodów lub podpowiedzi do nich.
 7. Bądź bardzo ostrożny i rozważny. Sprawdzaj fakty, jeśli czegoś nie jesteś pewien!

RODZICU!

 1. Wspólne korzystanie z Internetu z dziećmi jest ciekawą i bezpieczną propozycją na spędzanie wolnego czasu.
 2. Pamiętaj, że można również na domowych komputerach, laptopach, tabletach i smartfonach instalować specjalne programy kontroli rodzicielskiej.
 3. Kontroluj, w jakim zakresie Twoje dziecko wykorzystuje zasoby Internetu oraz jak długo spędza czas w sieci.
 4. Pamiętaj, że pozytywne strony Internetu przeważają nad jego negatywnymi stronami -Internet jest źródłem wiedzy, wiec pozwól swojemu dziecku w świadomy i bezpieczny sposób w pełni korzystać z jego bogactwa.
Powrót na górę strony